Siyasi partiler 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor. AK Parti ve MHP’de Belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği ve ilçe belediye meclis üyeliği için aday adaylığı başvuruları başladı. İYİ Parti’de ise süreç 20 Kasım’da başlıyor. CHP’den sürece ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, aday adaylığı sürecinin önümüzdeki hafta içerisinde başlaması bekleniyor.

AK PARTİ’DE E-BAŞVURU YÖNTEMİ

AK Parti’de belediye başkan aday adaylığı için başvurular 9 Kasım-22 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek. Belediye meclis üyeliği için ise başvuruların 9 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında yapılacağı ifade edildi. Aday adaylığı başvurusu e-başvuru yöntemiyle yapılacak ve ilgili il ve ilçe başkanlıklarında formların çıktısının imzalanmasıyla başvuru süreci tamamlanacak.

MHP’DE SÜREÇ 15 ARALIK’TA BİTECEK

MHP’de ise belediye başkan aday adaylığı başvuruları, Genel Merkez Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na şahsen yapılacak. İlçe belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği aday adayları ise başvurularını ilgili il ve ilçe teşkilatlarına yapacak. Başvurular 13 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında yapılabilecek.

Aksu’ya yenilik gerekiyor Aksu’ya yenilik gerekiyor

İYİ PARTİ’DE SÜREÇ 20 KASIM’DA BAŞLIYOR

İYİ Parti’de ise 20 Kasım’da başlayacak olan aday adaylığı başvuru süreci 22 Aralık tarihinde tamamlanacak. Elektronik başvuru formunu dolduran belediye başkan aday adayları ve il genel meclis üyesi aday adayları, ilgili formu ve istenen belgeleri il başkanlığına teslim edecek. İlçe belediye başkan aday adayları ve belediye meclis üyesi aday adayları ise formu ve belgeleri ilgili ilçe başkanlığına teslim ederek başvuru sürecini tamamlayacak.

CHP’de ise aday adaylığı sürecinin önümüzdeki hafta içerisinde başlaması bekleniyor.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM