Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisine bu yıl tiyatro sahnesinde başladığı kariyerine sinema ve televizyonda da devam eden, beyazperdede unutulmaz karakterlerle bizleri buluşturan, televizyon ekranlarının en sevilen dizilerinde izlediğimiz usta oyuncu Demet Akbağ başkanlık edecek.

SİNEMANIN KALBİ ANTALYA'DA ATACAK

KBT, 151 oyun ile 67 bin seyirciye ulaştı KBT, 151 oyun ile 67 bin seyirciye ulaştı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını kutladığımız bu özel yılda festivalin 60. kez sinemaseverlerle buluşmasından dolayı büyük onur duyduklarını belirterek, “Bu yıl bir asrı geride bırakan Türkiye Cumhuriyeti’mizin en köklü festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivalimiz 60. yılını kutluyor. Cumhuriyetimizin izinde devam ettirdiğimiz festivalimiz için çalışmalara başladık. Göreve geldiğimiz ilk yıl evine geri dönen Ulusal Yarışma bölümlerinde yine yılın en yeni filmleri izleyiciyle buluşacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Jürisine bu yıl çok değerli bir sanatçı; tiyatro, sinema ve televizyonun en üretken isimlerinden usta oyuncu Demet Akbağ başkanlık edecek. Festivalimiz kapsamında sinema sektörü bu yıl toplam 1.945.000 TL ödül ile desteklenecek. Ekim ayında sinemanın kalbi yine Antalya’da atacak” dedi.

1 MİLYON 275 BİN TL DEĞERİNDE ÖDÜL

Altın Portakalların sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışmaları ve Uluslararası Yarışma’da toplam 1 milyon 275 bin TL değerinde ödül dağıtılacak. Antalya Film Forum 10. yaşında beş ayrı platformda toplam 550 bin TL değerinde ödül vermeye devam edecek. Geçen yıl başlatılan Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması da ikinci yılında 120 bin TL değerinde ödül vererek edebiyat ve sinema dünyasına desteğini sürdürecek. 14 kategoride ödül heyecanının yaşanacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını bu yıl, tiyatro, sinema ve televizyona uzanan oyunculuk kariyeri boyunca unutulmaz projelere ve çok sevilen karakterlere hayat veren usta sanatçı Demet Akbağ üstlenecek.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM