Partisinin Aksu İlçe Başkanlığı’nı ziyaret ederek İlçe Başkanı Recep Bal ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkan Yardımcısı Aykut Kaya, Antalya’nın kalkınması için kapsamlı bir plan hazırladıklarını söyledi. Türkiye’nin en çok katma değer üreten şehirlerinden birinin Antalya olduğunu söyleyen Kaya, Antalya’nın yerinden yönetilmesi gerektiğini belirtti.

KALKINMA PLANI HAZIRLIYORUZ

Antalya’yı kalkındıracak projeler yapılması gerektiğini belirten Aykut Kaya, “Biz Antalya Kalkınma Planı hazırlıyoruz. Bunu yaparken, ‘Antalya’da nelerin geliştirilmesi, düzeltilmesi gerekiyor?’ ‘Antalya’nın hak ettiği hizmetler nelerdir?’ ‘Antalya hangi alanlarla geri kalmış?’ ‘Hangi alanlarda önü daha açılabilir?’ sorularının cevaplarını sorguluyoruz. Mesela biz EXPO’yu sorguluyoruz. Antalya’nın girişinde, 500 milyon dolar harcanarak şu anda faydalanılamayan EXPO’nun geleceğini tartışıyoruz. Biz EXPO’nun yerine daha çok katma değer sağlayacak projeler üretilmesi gerektiğini savunuyoruz. Antalya’da bir tren hattının olmaması bir sıkıntı oluşturuyor. Bizim gözümüzde Antalya dünyanın en güzel şehri, turizmden tarımdan inanılmaz katma değer oluşturan bir şehir; ama oluşturduğu katma değere göre Türkiye’nin en az hizmet alan şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Bugün Diyarbakır’a, Adana’ya girerken 5-6 otobanla şehre giriliyor. Antalya’nın otobanı bile yok. Burdur ile Isparta’dan limana tren hattı bile yok. Bu lojistik maliyetinin düşmesini de engelliyor, ürün fiyatlarının düşmesini de engelliyor. Mesela Antalya Limanı’nı incelediğimizde, suyun derinliğinin 7 metre olduğunu görüyoruz. Bu limanda suyun derinliği en az 13 metre olmalı ki; büyük gemilerin rahatça yanaşabilmeli. Dolayısıyla Antalya Limanı’nın büyük gemilerin yanaşacağı şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Isparta ve Burdur’dan limana kadar bir tren hattının geliştirilmesi gerekiyor. Havalimanından Gazipaşa ve Kemer’e kadar yolcu ve yük taşımak için tren hattı yapılması gerekiyor” dedi.

İsa Yıldırım görevi devraldı İsa Yıldırım görevi devraldı

KENDİ SUYUMUZU KULLANAMIYORUZ

Antalya’nın elindeki su kaynaklarını kullanamadığını belirten Kaya, “Antalya su kaynakları olarak zengin; ama Antalya hala sularını kuyulardan içiyor. Bu suyu çıkarmak için hem ASAT ciddi elektrik faturası ödüyor hem de vatandaşlar kalitesiz su içiyor. Sadece Manavgat’taki Oymapınar Barajı’na baktığımız zaman, saniyede 13 buçuk metreküp su üreten bir hazineye sahip olduğunu görüyoruz. Bu, dünyanın en kaliteli sularından biri ve sadece Antalya-Alanya arasına bu su haznesi yeterli. Elimizdeki mevcut su kaynaklarını da kullanamıyoruz. Orada baraj bir holdinge 2025'e kadar verilmiş, suyun kullanım hakkı da verilmiş. Antalya kendi suyunu kullanamıyor. Antalya’nın kalkınma stratejilerinde bunlar çok önemli.Her önüne gelen tarımdan teşvik almamalı. Tarım haritalarının çıkartılması gerekiyor. Bir muz furyası başladı burada, herkes muz işine girdi. Parası olan herkes muz işine girmemeli. Esas çiftçi, köylü teşvik edilip onların muz işine girmesi sağlanmalı. Aksu’dan Gazipaşa’ya, Kaş’a kadar toprakların analiz edilmesi ve o topraklarda ne üretilmesi gerektiği konusunda da iktidarın ciddi bir çalışma yapıp oradaki çiftçileri bilgilendirmesi gerekiyor. Onlara teşvik verip onları kalkındırıp onlara devretmeleri gerekiyor” diye konuştu.

IMG_3894

ANTALYA YERİNDEN YÖNETİLMELİ

Antalya’nın yerinden yönetilmesi gerektiğini ifade eden Kaya, şöyle konuştu: “Antalya, yazılımcılar ve teknoloji kampüsleri için çok ideal bir yer. Antalya, sadece tarım ve turizme bağlı olmamalı. Burada iyi bir planlamayla birçok yazılımcı buraya çekilebilir ve bu alanda ileriye yönelik çok ciddi yatırımlar yapılabilir. Antalya’nın hak ettiği hizmetleri alamayan bir şehir olduğunu düşünüyorum. Antalya’ya milyonlarca insan geliyor. Antalya’nın her anlamda daha fazla destek alması gerekiyor. Bir de Antalya’daki turizmcilerden alınan vergiler tekrar Antalya’ya yansıtılmıyor. O vergiler Ankara’da bir turizm binasının içinde oturanların karar vereceği bir şekilde olmamalı. Antalya’yı kimler yönetiyorsa, onlar Antalya’nın yarattığı katma değeri tekrar Antalya’ya harcamalı. Antalya’yı yerinden yönetmek gerekiyor. Siz bunu Ankara’daki bir binaya bırakırsanız; hem Antalya hak ettiği hizmetleri alamaz hem de Antalya’nın parası diğer şehirlere de bölüştürülebilir. Biz, her şehir yarattığı katma değer ölçüsünde hizmet alsın diyoruz. Antalya da ciddi bir katma değer yaratıyor. Yarattığı katma değere paralel olarak hak ettiği hizmetleri almalıdır. Biz İYİ Parti olarak Antalya’ya çok ciddi bir kalkınma raporu hazırlıyoruz”.

TÜKETİME DAYALI BÜYÜME

Ekonomide rakamsal büyümenin bir şey ifade etmediğini söyleyen Kaya, “Mevcut iktidar kalkınma parametrelerini göz ardı ettiği için biz şu an bu durumdayız. Mevcut iktidar, ‘Ekonomik olarak büyüdük’ diyor. Verilere baktığınızda ekonomik olarak büyüme görünüyor; ama tüketime dayalı bir ekonomik büyümede hiçbir zaman mutlu olan, adil, sağlıklı hizmet verdiğiniz bir toplum yaratamazsınız. Biz sağlık hizmetlerini, eğitim kalitesini, gençlerin okurken kaliteli zaman geçirmesini ne kadar sağlamışsınız bunları sorguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM