İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Antalya Lisesi bünyesinde yer alan ve 124 yıl önce açılan Antalya Lisesi Müzesi olarak bilinen tarihi binanın Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsis edilmesini protesto etti. İl Teşkilatıyla birlikte Antalya Lisesi’ne giderek önce okul müzesini gezen ve anı defterini imzalayan Başkan Başaran daha sonra Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) Başkanı Olcay Okutan ve yönetimi ile görüştü.

“OLDU-BİTTİ” YE GETİRİLMESİN

Antalya Lisesi Müzesi olarak adlandırılan tarihi binanın Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsis edilmesinin tüm Antalyalıları olduğu gibi kendilerini de son derece rahatsız ettiğini kaydeden Başaran, “Antalya ve Antalyalılar için simge olan binanın, bir oldu-bitti ile tahsis edilmesi kafalarda ciddi anlamda soru işaretleri yaratmaktadır. Antalya’da Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsis edilecek başka bina mı kalmadı? Bugün istensin kentte onlarca başka bina bulunup bu tahsis çok rahatlıkla gerçekleştirilebilirdi” dedi.

Başkan Yıldırım'dan bayram kutlaması Başkan Yıldırım'dan bayram kutlaması

BAŞKA KURUMA DEVREDİLEBİLİR

Kent tarihi için hayati derecede önemli olan binanın tahsisi ile ilgili kararın derhal geri çekilmesini isteyen Başaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok iyi hatırlanacağı gibi bundan 2 yıl kadar önce Dışişleri Bakanlığı da bu tarihi binayı konuk evi yapmak için istemiş ancak kamuoyunun baskısı sonucu devir işlemi gerçekleşmemişti. Dolayısıyla Olgunlaşma Enstitüsü'ne yapılan bu tahsis sonrası tarihi binanın yarın başka bir kuruma devredilemeyeceğini kimse söyleyemez. Ülkemizde son dönemde hukuksuzca verilen rant odaklı tahsisler hepimizin malumudur. Antalya Lisesi’ni kimseye yedirmeyiz. Antalya Lisesi’nin tarihi binasının bu şekilde masa başında kaybedilmesine de kesinlikle izin verilmemelidir.” 

3 (5)

DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ

“Bir kez daha tekrarlamak istiyorum; kent tarihi ve hafızası için hayati derecede önemli olan bina ile ilgili alınan karar derhal geri çekilmelidir. İYİ Parti İl Başkanı olarak bu konuda mücadele eden Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) Başkanı Olcay Okutan başta olmak üzere herkese sonuna kadar destek vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek isterim. Umuyorum bu kararları verenler hatalarından geri dönerler ve tarihi bina gerçek sahibi olan Antalya Lisesi’ne devredilir.”

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM