Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, esnafın yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Özellikle elektrik zammının esnaf üzerinde olumsuz etki bıraktığına vurgu yapan Dere, esnafa yönelik desteğin arttırılması gerektiğini ifade etti.

ESNAFIN SESİ OLMAMIZ GEREKİYOR

ATSO ve İtalya işbirliği görüşüldü ATSO ve İtalya işbirliği görüşüldü

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, yapmış olduğu açıklamada; “Kamu personeli maaşlarındaki düzensizlik ile ilgili çalışmalar hazır gündeme alınmışken, esnafımızın da talepleri unutulmamalı. 4 Ekim 2000 tarihinden önce oda ve vergi kaydı olup, BAĞ-KUR kaydı olmaması sebebiyle emekli olamayan binlerce esnafımız var. BAĞ-KUR mağduriyeti yaşayan bu esnaflarımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma hakkı tanınmalı. BAĞ-KUR ve SSK primlerinin yüksekliği makul seviyelere inmeli teşvikler ile kapsamı genişletilmeli. Emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olamayan esnaflar için BAĞ-KUR düzenlemesine gidilmesi sosyal güvenlik açısından anayasal bir haktır. Ayrıca 2000 yılından önce emekli olanlar ile sonrasında emekli olanların maaşlarında büyük fark var. Koşullar ve çalışma süreleri aynı olmasına rağmen maalesef ortada adaletsiz bir düzen var. Uzun süredir mecliste çıkması beklenen İntibak Yasası acilen çıkmalı ve esnafımızın sorunlarına çözüm yolları aranmalı” dedi.

DESTEKLER ARTTIRILMALI

Artan elektrik fiyatı nedeniyle girdi maliyetlerinin de yükseldiğine vurgu yapan Dere, “Özellikle ekonomik açıdan zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde esnafın sesi olmamız gerekiyor. Akaryakıt, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar karşısında esnaflarımız zorlanıyor. Bakkal, büfe, lokanta, pastane, kasap ve benzeri gibi unlu mamuller ile içinde gıda bulunduran, yiyecek – içecek ticareti yapan işletmelerimize,  kuaför, berber, güzellik salonları, kuyumcu, çiçekçi ve daha birçok esnafımıza 3 – 4 kat fazla elektrik faturaları gelmeye başladı. Artan elektrik faturaları sebebiyle girdi maliyetleri de yükseldi. Herkes bu zor durumla baş edebilmek için elektrikli aletlerin fişlerini çıkarıyor. Bu durum maalesef küçük esnafın iş yapamamasına yol açıyor. Sokaklarımızın güneşi esnaflarımızın ışıklarının sönmemesi için esnafımıza özel indirimli elektrik, doğalgaz ve akaryakıt tarifeleri uygulanmalı, uygulanan indirimler ve destekler maalesef yeterli değil daha da arttırılmalı. 28 Şubat 2022’de yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaparak; meskenlerde düşük tarife aylık 240 kW sınırına yükseltileceğini, ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin aylık 900 kW kullanımlarına kadar %25 indirim uygulanacağını belirtti. Sayın Cumhurbaşkanımıza açıklamış olduğu bu indirim ve desteklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Editör: Yağmur Naz Yıldırım