Başkan Yıldırım’dan 1 Mayıs mesajı Başkan Yıldırım’dan 1 Mayıs mesajı

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ve CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Antalya Adliyesi önünde Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün teleferik faciası soruşturması kapsamında tutuklanmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Açıklamada, kararın siyasi olduğuna dikkat çekildi ve bu hukuksuzluğa son verilmesi çağrısında bulunuldu.

İKTİDARIN HAZIMSIZLIĞI VAR

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Mesut Kocagöz'ün seçimlere girmeden önce 28 Kasım’da söz konusu teleferiğin bakımından sorumlu Megatower şirketindeki genel müdürlük görevinden istifa ettiğini belirtti. Başarır, “1 Aralık’ta istifa etmeyen bir devlet memuru, kamu görevlisi aday olabilir mi? YSK’nın istifa olarak verdiği tarihi kabul etmeyen bir mahkeme var. Bugün belediye başkanıysa, demek ki bu belediye başkanı 1 Aralık’tan önce istifa etmiş. Buradaki sorun şudur; 30 yıl sonra yüzde 50 ile kazandığımız bir belediye başkanlığı seçimin iktidar tarafından hazımsızlığı vardır. Biz belediye başkanımızın arkasındayız" dedi.

DEHŞET VERİCİ BİR KARAR

Mesut Kocagöz’ün, adliyeye bilgi alınmak için davet edildiğini ifade eden Başarır, "Daha milletvekillerimiz, arkadaşlarımız dinlenmeden; savcılık Kepez Belediye Başkanımızı sadece bilgi almak için adliyeye davet ediyor. Giyiniyor hemen gelecek, bir bakıyoruz bir ekip otosu aşağıda bekliyor. Ben buradan kıymetli yargıçlara sesleniyorum, hangi şekilde bizi adliyeye davet ederseniz edin biz geliriz. Bilgi edinmek için çağrılan belediye başkanımız haksız, hukuksuz, dehşet verici bir kararla tutuklu. Şimdi ben buradan seslenmek istiyorum, alt sınırı iki yıl olan, katalog suçlarda yer bulamayan bir suçtan dolayı ikametgâh şahit zaten belediye başkanı olarak seçilmiş bir kişiyi neden tutukluyorsunuz? Aynı olayı Çorlu’da yaşamadık mı? Çorlu’da bakan suçluydu burada suçsuz bir belediye başkanı var. Çorlu’da 11 duruşmada bu kararı vermeyen mahkeme bugün burada suçu günahı olmayan bir belediye başkanını ne hakla tutukluyor. Türkiye’de hepimizin hem gülüp hem ağlayacağı bir karar var” şeklinde konuştu.

437530446 916288873623432 7080262324731271424 N

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM