Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın sürekli birbirini suçlayarak siyaset yaptığını ve iki ittifakın da Türkiye’yi sağlıklı bir şekilde yönetemeyeceğini söyleyen Galip İlya, Atatürk çizgisinde Türk milliyetçiliğini esas alan bir anlayışla hareket ettiklerini belirtti. 20 yıllık AK Parti iktidarında adalet ve hukuk sisteminin çöktüğüne vurgu yapan İlya, Antalya’dan başlayarak tüm Türkiye’nin güvenli olması için çalışacaklarını ifade etti.

VALİLİKLER İZİN VERMİYOR

Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesi için başlatılan imza kampanyasının sürdüğünü söyleyen Galip İlya, “Sahadaki en önemli çalışmamız, imza kampanyası. Genel Başkanımızın, son birkaç yıldır gündemde tuttuğu ve Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan Suriyeli mültecilerin üllkelerine dönmesi için başlattığı imza kampanyamız sürüyor. 10 milyon imzaya ulaşıncaya kadar gece-gündüz demeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Birçok ilde Valilik ve emniyetten stant açma izni alamıyoruz. Çünkü imza kampanyamızı devletimiz maalesef bölücülük hareketive provokasyon çalışması olarak nitelendirip bize izin vermiyor. Biz de evleri ve iş yerlerini gezerek imza topluyoruz. Suriyeli mültecilerin ülkemiz için ciddi bir sıkıntı olduğunu insanlara anlatıyoruz. Farklı partilerde siyaset yapan ve imza kampanyamızı destekleyen bazı arkadaşlarımız da var” dedi.

Aksu’da ilklere imza atacağız Aksu’da ilklere imza atacağız

galip

20 YILLIK İKTİDARIN BECERİKSİZLİĞİ

Ülkemizde güvenliğin olmadığını belirten İlya, “Maalesef adalet mekanizmasının çöktüğünü görüyoruz. Son günlerde ülkemizde kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet olaylarında inanılmaz bir artış var. Bu, 20 yıllık bir iktidarın beceriksizliğinin sonucudur. Kanunlarımız bu konuda yeteri kadar caydırıcı ve cezalandırıcı değil. Uzaklaştırma cezası olduğu halde, bir erkek eşini katledebiliyorsa burada ciddi bir sorun vardır. Bu olaylar, Türk töresine yakışmıyor. Bizim töremizde kadın ve erkek eşittir. Kadın, erkeğin arkasında değil yanındadır. Ancak 20 yıllık iktidarın Arap kültürüne özeniyor olması nedeniyle bugün bu noktadayız. Ülke olarak güvenliğin sıfır, endişelerin ise had safhada olduğu bir dönem yaşıyoruz. Biz kendi şehrimizden başlayarak, tüm Türkiye’nin güvenli olmasını istiyoruz. Yerel seçim zamanı geldiğinde, projelerimizi ortaya koyarak temiz toplumu ve temiz kenti nasıl inşa edeceğimizi vatandaşlarımıza anlatacağız. Antalya bir doğa harikası; ama maalesef bizim insanlarımız bu harika doğayı rahat bir şekilde kullanamıyor. Önce buradan başlayarak Antalya’ya ferah bir yaşam sunacağız” diye konuştu.

İKİ KUTUPLU SİSTEM

Cumhur ve Millet İttifaklarının birbirini suçlamaktan başka bir şey yapmadıklarını vurgulayan İlya, şöyle konuştu: “Türkiye’de, iki kutuplu bir sistemin getirdiği parti politikaları ve ittifaklar var. İnsanlarımız sadece bu iki ittifaka bağlı kalarak Türkiye’de sağlıklı bir yönetim olacağını düşünüyorlar mı? Cumhur İttifakı yani Saray İttifakı diyor ki; ‘Benim gibi düşünmezseniz hainsiniz.’ Millet İttifakı diyor ki; ‘Bizim yaptıklarımızı, söylemlerimizi beğenmezseniz; saray yanlısısınız, hainsiniz.’ Sürekli birbirlerini suçluyorlar sadece. Bu, çözüm değil. Zafer Partisi, üçüncü bir cephe olarak ortaya çıkmıştır. Biz, Atatürk çizgisinde Türk milliyetçiliğini esas alan bir yönetim anlayışı ile politikalarımızı yapacağız. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile aramızda mesafe olduğunu belirttik. Ancak Türkiye şartlarında her türlü gelişmeyi değerlendirebilecek bir genel başkanımız var. Memleket Partisi lideriyle bir görüşme yapıldı. Ortak değerlendirmeler sonucunda, bir cepheleşmenin gündeme geldiğini düşünüyoruz”.

DOĞRULARI ANLATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

İttifakların ortak bir zeminde buluşmadığını ifade eden İlya, “Bizim için Atatürk çizgisinde Türk milliyetçiliği ayrı bir nokta. Diğer partilere baktığımızda, Atatürk milliyetçiliği derken Türk milliyetçiliğini baz almadığını görüyoruz. İttifaklar içerisinde de farklı bir söylem var aslında, ortak bir zeminde buluştukları söylenemez. Örneğin, İyi Parti’deki arkadaşlarımız ‘Milliyetçiyiz’ diyemiyorlar. Yarın HDP ile oluşabilecek bir ittifak ihtimaline karşı melez bir siyaseti benimsiyorlar. HDP hiçbir zaman ‘Bizim PKK ile hiçbir bağımız yok’ diyemiyor. Peki Millet İttifakı’na HDP de dahil olursa hangi tabanda buluşacaklar? Türkiye’yi böyle bir iktidarın yönetmesi halinde iyi bir tablo görebilir miyiz? Kesinlikle hayır. Yine PKK’nın terör eylemlerinin hortlayacağı bir dönem yaşanacak. Bu oyunları artık görmemiz gerekiyor. Biz görüşlerini vatandaşıyla paylaşan, doğruyu söyleyen bir yönetimden yanayız. Bu çizgide, vatandaşlarımıza doğruları anlatmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Editör: Yağmur Naz Yıldırım