Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki konutları yurtdışına pazarlayanlara devlet desteği sağlanması kararına imza attı. Ticaret Bakanlığı’nın, bu faaliyette bulunan gayrimenkul şirketlerine ise 1.8 milyon liraya kadar reklam desteği sunacağı belirtildi. Karara tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, halkın ulaşamadığı evleri yabancıya satmanın ve satanı ödüllendirmenin akıl dışı bir hamle olduğunu ifade etti.

 BU MU YERLİ VE MİLLİLİK?

Başkan Erdem’den bayram kutlaması Başkan Erdem’den bayram kutlaması

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek de bu karara tepki göstererek şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan 2005 yılında “ben ülkemi pazarlamakla mükellefim” demişti, o günden bugüne hayal olan her şey gerçek oldu. AK Parti iktidarı ülkenin birçok kurumunu özelleştirme adı altında sattı, güzelliklerini beşli çeteye, doğasını da yabancı şirketlere peşkeş çekti. Soruyoruz. Bu mu yerlilik bu mu millilik? Şimdi de sıra halkın ulaşamadığı evleri yabancılara satmak ve satanı da ödüllendirmek mi var?”

EMLAK FİYATLARI TAVAN YAPTI

Antalya başta olmak üzere birçok şehirde emlak fiyatlarının tavan yaptığına dikkat çeken Zeybek, “Çarşı pazarda fiyatlar el yakarken, vatandaş kendilerine gelen faturaları ödeyemezken, kira fiyatları uçmuşken ve insanlarımızın ev sahibi olması artık hayal olurken bir darbe de AK Parti Genel Başkanı’ndan geldi. Türkiye’de yabancılara vatandaşlık karşılığında hesapsız kitapsız yapılan bu emlak satışları nedeniyle, vatandaşlarımız ne ev alabiliyor ne de kiralık ev bulabiliyor. AK Parti’nin yabancılara ev satma sevdası yüzünden Antalya başta olmak üzere birçok şehirde emlak fiyatları tavan yaptı. Antalya’da yıllık değer artışı yüzde 148. Pandeminin başında 300-400 bin bandındaki bir ev, şu an bir buçuk milyon bandında seyrediyor. Bin lira olan kiralar 4 bin lira oldu. Bazı semtlerde 15-25 bin lira kira bedelleri isteniyor. Sebep yabancılara ev satma sevdanız. Vatandaşınız sokakta kalsın. AK Parti iktidarı, ‘Vatanın bir avuç toprağını vermeyeceğiz’ derken; üç tarafı denizlerle çevrili ülkede, 3 artı 1 lüks daire pazarlamaya başladı” dedi.

HESABI SANDIKTA SORULUR

Bu hamlelerin ekonomik krizi önlemeyeceğini ifade eden Zeybek, şöyle konuştu: “AK Parti Genel Başkanı, bu yaptıkları akıl dışı hamlelerin ekonomik krizi önleyeceğini sanıyorsa yanılıyor. Yapılan yabancı uyruklulardan 400 bin dolar toplaman, ev almalarını sağlamak ve ileriye yönelik kendilerine oy düşüncesi olarak bir yatırımsa yine yanılıyor. Erdoğan ‘Ekonomistim’ diyordu. Sanırım şu sıralar emlakçılığa soyulmuş. Erdoğan ve AK Parti iktidarının bu yaptığı kendi halkına karşı açılan ekonomik bir savaştır. Emlakçılığa soyunan Erdoğan üstüne vatandaşlık satışını bir de kampanyaya çevirerek evini yabancı uyruklulara satanı da ödüllendiriyor. Bu ihanet unutulmaz. Bunun hesabı sandıkta sorulur”.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM