WhatsApp Image 2021-11-26 at 16.35.27

‘Ekonomik baskı var’ söylemlerine katılmadığını ifade eden Nevzat Akcan, Türkiye’nin üretmeyen bir ülke olduğunu söyledi. İthalat yerine üretime yönelmenin şart olduğunu vurgulayan Akcan, krizden kurtulmanın tek yolunun tarıma dört elle sarılmak olduğunu belirtti.

YERLE YEKSAN OLDUK

Önümüzdeki sürecin daha sancılı olacağını ifade eden Nevzat Akcan, “Sözün bittiği yerdeyiz. Kur artışı bizi felakete sürükledi. Bu sıkıntı, bu senenin sıkıntısı değil. On yıldır üretmeyen, çalışmayan bir Türkiye Cumhuriyeti’nin sonu. Çalışmadık, üretmedik, yıkıldık. ‘Ekonomik baskı var’ diyorlar; ama kimse kusura bakmasın, biz üretmediğimiz için yıkıldık. Ben yıllarca ürettim, kazandım; ancak ilk kez yoruldum. Hep bunun kavgasını verdim ben. Tarımdan kazanan yüzde 5 vardı, o yüzde beş de vuruldu. Maalesef yerle yeksan olduk. İddia ediyorum ki; seneye kıtlıklar başlayacak. Karamsar konuşup insanların moralini bozmak istemiyorum; ama durum bu” dedi.

Başkan Yıldırım’dan 1 Mayıs mesajı Başkan Yıldırım’dan 1 Mayıs mesajı

SENEYE EKMEK BULAMAYACAĞIZ

Artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçinin üretemez hale geldiğine dikkat çeken Akcan, “Sektörün bütün paydaşları olarak hepimiz bu geminin içindeyiz, hepimiz beraber gittik. Eski iktidarlarda yaşanan krizlerin hiçbiri tarımı bu kadar vurmamıştı. Çiftçi buğday ekemiyor. Seneye ekmek bulamayacağız. 200 liralık gübre, 700 lira oldu. Bu insanlar toprağa nasıl gübre atsın da buğday üretsin? Üretemez. Hep tüketici enflasyonunu hesapladık. Hiç üretici enflasyonunu hesaplayan yok. İşte sıkıntı burada, biz sadece tüketici enflasyonunu göz önünde bulundurarak üreticiyi bitirdik” şeklinde konuştu.

TEK ŞANSIMIZ ÜRETMEK

Türkiye’nin kurtuluşunun tarım ile olacağını ifade eden Akcan, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Bir karış toprak kalmayana kadar ekeceğiz’ diyor ya; onu yapmak zorundayız. Üretmekten başka şansımız yok. Biz, hiçbir tarım ürününü ihraç edecek kadar cahil değiliz. Toprağımız var, çalışkan çiftçimiz var. Bir an önce tarım ithalatından kurtulmamız gerekiyor. Biz tarım ülkesiyiz, sanayimiz yok ki. Keşke sanayimiz olsa da katma değerli ürünler üretebilsek. Bizim tarımı geliştirmemiz, tarıma sıkı sıkıya sarılmamız şart. Bu ülkenin kurtuluşu tarımdır”.

Editör: Yağmur Naz Yıldırım