Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi Yönetimi ve bazı üyeleri, Antalya Barosu’nun yeni Başkanı Avukat Hüseyin Geçilmez’e tebrik ziyaretinde bulundu. ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Erdem Güner, Baro gibi kuruluşları çok önemsediklerini söyledi. Türkiye Barolar Birliği’nin seçimlerinde gerçekleşen değişimi olumlu bulduklarını belirten Güner, “Antalya Barosu’na elimizden gelen desteği vermeye hazırız, ama sanki bizim daha çok desteğe ihtiyacımız var. Mesleğimizi icra ederken size danışmaya ihtiyacımız var” dedi.

GAZETECİLERİN DİK DURANINA ÇOK SAYGI DUYUYORUM
Ziyaret dolayısıyla memnuniyetini dile getiren Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, gazetecilerin her zaman yanında olacaklarını kaydetti. Gazeteciliği Türkiye’de yapılması en zor mesleklerden birisi olarak değerlendiren Geçilmez, “Dik duran her meslek grubuna saygı duyuyorum, kolay bir dönemden geçmiyoruz. Ama özellikle gazetecilerin dik duranına çok daha saygı duyuyorum. En çok kıskaca alınan ve en çok elde tutulmaya çalışılan meslek grubu sizin yaptığınız gazetecilik. Baro olarak mesleğinizi yaparken karşılaştığınız sıkıntılar anlamında size destek olmaya hazırız” dedi.

Başkan Yıldırım’dan 1 Mayıs mesajı Başkan Yıldırım’dan 1 Mayıs mesajı

WhatsApp Image 2021-12-15 at 12.18.26

SON İKİ YILA SIĞAN HUKUKSUZLUK SON 40 YILDA YOKTUR
Türkiye Barolar Birliği’nin yakın zamanda gerçekleşen seçim sonuçlarını değerlendiren Hüseyin Geçilmez, seçim sonuçlarına avukatlardan daha çok vatandaşlar sevindiğini aktardı. Geçilmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Türkiye Barolar Birliği Başkanı yeniden seçilsin diye dünyanın en antidemokratik kanunlarından birisi yapıldı. Delege sistemi değişti, barolar bölündü. Ona rağmen kaybetti. Seçimin bizim açımızdan kazanılması çok önemliydi. Antalya Barosu’nun 6 bin üyesi var, ancak genel kurulda 5 delegeye sahip. Bayburt’un 40 üyesi var, onların 4 delegesi var. 60 bine yakın üyesi İstanbul Barosu’nun 13 delegesi vardı, başka örneğe gerek yok. Uganda’da bile böyle bir kanun yok. Yasanın değiştirilmesi gerekiyor. Bu yasayı değiştiremezsek bu ülkede hiçbir şey değişmemiş demektir, bu da benim sözüm olsun. Gelecek seçimlere kadar bu durumu değiştiremezsek, bilin ki bu ülkede hiçbir şey ileriye gitmemiş demektir. Son iki yıla sığan hukuksuzluk, belki son 40 yılda yoktur.”

ÇGD ile Antalya Barosu arasında karşılıklı işbirliği sözlerinin ardından ÇGD Yönetimi, ziyaretin anısına ÇGD’nin kurucuları arasında yer alan Uğur Mumcu’nun fotoğrafının yer aldığı plaketi Geçilmez’e hediye etti.