Antalya Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılını ve Cumhuriyet Bayramı’nı on binlerin katıldığı fener alayı, Sefo konseri ve drone gösterisiyle büyük bir coşkuyla kutladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet İçin El Ele Platformu ile birlikte düzenlediği fener alayına Başkan Muhittin Böcek, Antalya Valisi Hulusi Şahin, CHP Milletvekilleri  Cavit Arı, Mustafa Erdem, CHP İl Başkanı Nail Mamacı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, meclis üyeleri ve on binlerce vatandaş katıldı. Konyaaltı Varyanttan başlayan fener alayında insan seli caddelere sığmadı. Fener alayında 400 metrelik Türk bayrağı taşındı. Fener alayına katılanlar ellerinde bayraklar, Atatürk posterleri ve meşaleler ile muhteşem bir görüntü oluşturdu. Söylenen marşlar eşliğinde büyük coşku yaşandı. Antalya kırmızı beyaza bürünürken, vatandaşlar evlerinin balkon ve pencerelerinden destek verdi. Fener alayı Cumhuriyet Meydanı’na ulaştığında coşku doruğa çıktı. Meydana sığmayan mahşeri kalabalık ellerinde Türk bayrakları, dillerinde şarkılar ve marşlarla Cumhuriyeti kutladı. Kırmızı Beyaz gecede, Antalyalılar Cumhuriyetine ve Ata’sına sevgi gösterilerinde bulundu.

CUMHURİYETİN YÜZÜ ANTALYA’DAN MERHABA

Meydana sığmayan coşkulu on binlere seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Buradan sesimizi duyan Cumhuriyet sevdalılarına, bir çift mavi gözün izinde yürüyen binlere, yüzbinlere, milyonlara, Cumhuriyetimizi nice yüz yıllara taşıyacak Cumhuriyetin yüzü Antalya’dan merhaba. Belediye Başkanı olarak buradaysam, tek bir sebebi var, o da Cumhuriyet. Bir Yörük köyünden başlayan bu yolculuğun adıdır Cumhuriyet. Ölüme en yaklaştığım anda hastane koridorunda bu toprakların yetiştirdiği doktorun, kurtaracağız inadıdır Cumhuriyet. Cumhuriyet bir tarlada, daha iyi sebze meyve üretmek için alın teri döken çiftçidir. Her bir misafire güler yüzle ev sahipliği yapan turizmcidir Cumhuriyet. Gitmez denilen yere yolu, olmaz denilen yere suyu, yapılamaz denilen yere hizmeti götürmektir Cumhuriyet. Bu vatan için, Albayrağımız için, ezanımız için gözünü kırpmadan şehit olan Mehmetçiktir Cumhuriyet. Sizlersiniz Cumhuriyet. Biziz Cumhuriyet. İşte bu nedenle Cumhuriyetin yüzü sensin Antalyam” diye konuştu.

ANTALYALILAR SEFO İLE COŞTU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in konuşmasının ardından ise ünlü rap sanatçısı Sefo sahneye çıktı. Sefo, muhteşem bir cumhuriyet konseri verdi. Alanı dolduran on binler büyük bir coşku yaşadı. Sefo şarkılarıyla, Antalyalılara unutulmaz bir konser yaşattı. Sefo’nun sevilen parçalarına eşlik eden Antalyalılar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı doyasıya yaşadı. Konserin ardından Cumhuriyet Meydanı semalarında 500 drone ile muhteşem bir koreografi sunuldu.

Başkan Kotan, miniklerle 23 Nisan'ı kutladı Başkan Kotan, miniklerle 23 Nisan'ı kutladı

235148932

Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklere de binlerce kişi katıldı. Bayraklarla ve ışıklarla donatılan ilçede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, sabah saatlerinde Cumhuriyet’in 100. Yılı Motosiklet Korteji ile başladı. Korteje Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen start verdi. Konyaaltı Belediyesi’nin 100. yıla özel bayraklarla, pankartlarla süslediği gezici otobüs de tüm ilçeyi sokak sokak gezerek Cumhuriyet coşkusunu halka yaşattı. Belediye binası önünde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında ilk olarak Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekipler deniz üzerinde kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Gösteride helikopterden açılan Türk bayrağı büyük alkış aldı. Ardından Şef Elvan Akçalı yönetiminde sahne alan Konyaaltı Belediyesi Oda Orkestrası’na bağlı Çoksesli Çocuk Korosu söylediği marşlar ve şarkılarla Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşattı.   

1923 ZEYBEK ATA’YI SELAMLADI

Saatler 19.23’ü gösterdiğinde belediye binası önünü dolduran ve günlerdir Konyaaltı Halk Oyunları ekibi eğitimcisi Mehmet Bağcı’dan ders alan 1923 gönüllü, aynı anda Atamızın en çok sevdiği oyun olan Zeybek oynadılar. Zeybekleri büyük bir gururla izleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Sizler burada Atamıza saygıyı, Cumhuriyetimize sevgiyi göstermek için gönüllü olmuş, kimisi doktor, kimisi işçi, kimisi erkek, kimisi kadın, kimisi çocuk, kimisi engelli 1923 Cumhuriyet sevdalısısınız. İyi ki varsınız. O kadar güzel bir iş çıkarttınız ki sizlere teşekkür ediyorum” dedi.  

HARİKASIN ANTALYA

Zeybeklerin ardından sahneye sevilen sanatçı Leman Sam çıktı. “İlla İlla”, “Rüzgâr”, “Daha Gidecek Çok Yolumuz Var”, “Gönül” gibi sevilen parçalarını ve “İzmir Marşı”nı Cumhuriyet sevdalıları için söyleyen Leman Sam, “Cumhuriyete layık olanların, onun kıymetini bilenlerin bayramı kutlu olsun. Hepinizi tebrik ediyorum. Bugün Antalya’da gerçekten çok görmek istediğim bir kutlama var” dedi.

CUMHURİYET KADINI LEMAN SAM

Leman Sam’ı tebrik eden ve kendisine çiçek takdim eden Başkan Semih Esen de, “Biz Cumhuriyet Bayramında bu coşkuyu bizlere yaşatacak kadının örnek bir Cumhuriyet kadını olmasını istedik. İlk aklımıza gelen kişi ömrü boyunca sözleriyle, duruşuyla, yaşayışıyla, yetiştirdiği evlatlarla örnek bir cumhuriyet kadını olan Leman Sam oldu. O bizi kırmadı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.  Cumhuriyetin 100. yılında Cumhuriyeti korumak gerektiğine vurgu yapan Başkan Esen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet nitelikleriyle vardır. Anayasamızın ilk dört maddesinde yazan demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti olmamız lazım. Bu dört ilke için gerekirse canımızı ortaya koyabilmeliyiz. Cumhuriyet’in bu dört temel ilkesini korumak için son nefesimize kadar mücadele edeceğiz”.

Çok güzelsin konyaaltı (7)

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM