Deva Partisi, Konyaaltı İlçe Teşkilatı’nın ev sahipliğinde ve Antalya İl Kadın Çalışma Başkanı Nuray Özkul’un organizasyonunda, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne yönelik panel düzenledi. Panele Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Helün Fırat ile Kurucu Kurul Üyesi Tuğba Tapsız da katıldı.

Yolumuza devam edeceğiz Yolumuza devam edeceğiz

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR

Panelde konuşan Antalya İl Kadın Çalışma Başkanı Nuray Özkul,  “Antalya Deva Kadınları olarak ilk günden beri aldığımız bu tarz üzücü haberlerde her zaman kadın arkadaşlarımızın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Şiddetin her türlüsünün gündem olmayacağı bir Türkiye için var gücümüzle çalışıp deva olacağız” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN ÖNEMİ

Özkul’dan sonra söz alan Muratpaşa İlçe Sekreteri Avukat Şevval Atıcı kadına yönelik şiddetin boyutunu, sebeplerini ve nasıl çözülebileceğini anlattı.  İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının zararlarından bahseden Atıcı, kadınların hukuksal boyutlar da hangi haklara sahip olduğunu ve nerelere nasıl başvurulması gerektiğini anlattı.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR GELECEĞİN TEMİNATI

Daha sonra söz alan Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat, bir ülkede hukuk tesis edilmezse bu durumda en büyük zararı kadınların ve çocukların göreceğini söyledi. Fırat, “Çünkü kadınlar ve çocuklar geleceğin teminatıdır. Türkiye yakın zamanda kadın haklarını yakından ilgilendiren İstanbul Sözleşmesi’nden çıktı. Deva Partisi olarak bununla ilgili olarak Danıştay’a itirazda bulunduk. Bu konuda hukuksal mücadelemiz devam edecek” dedi.

Editör: Yağmur Naz Yıldırım