Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, ekonomide yaşanan olağanüstü dalgalanmalar üzerine sert eleştirilerde bulundu. Hükümetin ekonomi politikalarını değerlendiren Başkan Nuri Cengiz, Türkiye’yi batmakta olan Titanik adlı gemiye benzeterek AK Parti’ye bir kez daha “seçim” çağrısında bulundu. 

Türkiye ekonomisini 'Titanik' isimli gemiye benzeen Cengiz, “Son dönemde, özellikle sosyal medyada sıkça rastlanan bir benzetme yer almakta. Bilindiği üzere; “Asla batmaz” denilen dönemin en büyük yolcu gemisi Titanik, görünürde kendinden kat kat küçük olan ancak görünmeyen kısmında koskocaman bir buzdağından oluşan kütleye çarpıp sulara gömülmüştü. Titanik batıyor, herkes canını kurtarmak için oradan oraya koşturuyorken; meşhur orkestra, geminin batmakta olduğunu hissettirmemek için şovuna devam ediyor, hatta geminin batmakta olduğunu bildikleri halde son ana kadar kendileri dahi bu batışı hissetmiyorlardı. Verilen örnekte neyin neye benzetildiği gayet açık. Bu gibi birçok benzetme ve birbirinden farklı senaryolar da mevcut. Zaten böylesi bir tabloyu ancak kurgulanmış senaryolarda görebilecekken; filmlere konu olabilecek bir dramı en gerçek haliyle yaşamaya mahkum bırakılmaktayız. Böylesi eleştirilere kulak vermek bir yana dursun; çözüm içeren tavsiyelere dahi sağır olan kibir abideleri, bizlere ne yazık ki tarihte, ‘doğru olmayan ekonomi yönetim modeli’ şeklinde örnek gösterilip, ibret alınacak günleri yaşatmakta" dedi.

FATURAYI VATANDAŞ ÖDÜYOR 

AK Parti iktidarının ülkeyi kibirle yönettiğini söyleyen Cengiz, şöyle konuştu: "Ekonomi biliminde hiçbir geçerliliği olmayan, hiçbir kitapta yazmayan faiz-enflasyon dengesini, tüm Türkiye AK Parti sayesinde en acı şekilde tecrübe ederek öğrenmek zorunda kaldı. Faiz düşerse enflasyon artar denkleminin ne kadar geçerli olduğu yorumunu gerçek ekonomistlere bırakmak lazım ancak faizi, gün aşırı değişen bürokratlara emirler yağdırarak, zorlamayla düşürttüğünüzde; doların, altının, benzinin, unun, şekerin ekonomi bilmeye gerek kalmadan tüm halkımız yaşayarak öğrenmiş oldu. Fakat gerçek sorun şu ki; bunu çoktan öğrenmiş olması, buna önlem almış olması, bunu sıradan vatandaşın öğrenmesine gerek kalmadan çözmüş olması gereken saray rejimi, hala dersini almış olmaktan uzakta, kibir ve inatla devlet yönetmeye çalışmakta".

İsa Yıldırım görevi devraldı İsa Yıldırım görevi devraldı

DELİK AÇACAK YER KALMADI

Sandığa gitmenin bir zorunluluk olduğunu ifade eden Nuri Cengiz, "Bu ülkenin insanları; maliyeti sırtına vergi üstüne vergiyle yüklenen köprüleri, yolları pahalı diye kullanamayıp, ücretsiz yollardan geçmek zorunda değildir. Kırmızı eti ayda yılda bir sofrasına koyabilen vatandaş, AK Partili bir milletvekilinin “Daha az alıp da yiyiverin” tavsiyesiyle tasarruf etmek zorunda da değildir. İnsani koşullarda yaşamaya razı bıraktığınız bu millet, sayenizde açlık sınırını aşabilenlerin dahi ‘lüks yaşıyor’ sayıldığı AK Parti döneminde, tencere kaynamayan mutfağında bir de “porsiyon küçültüvermek” zorunda hiç değildir. Bu ülkede hiç kimse DAHA daha az ısınmak, daha az beslenmek, daha az sosyalleşmek, daha ucuza kaçmak zorunda değildir. Sıka sıka milletin kemerinde yeni bir delik açacak yer kalmadı. Bu kısır döngüden çıkmak için tek bir zorunluluk hissedilmektedir. O zorunluluk da; sandığa gitmek ve AK Parti iktidarından kurtulmaktır. Tek çıkış yolunun bu olduğunu saray da en az millet kadar iyi bilmekte ki; gerçeklerle yüzleşmekten, takdiri millete bırakmaktan kaçmakta. Ancak kaçacak bir yer, arkasına saklanacak bir bahane de kalmadı. Bu millet faizlerin düşmesini değil, kendilerine sefalete mahkum edenlerin bu ülkenin yakasından düşmesini bekliyor" şeklinde konuştu. 

Editör: Yağmur Naz Yıldırım