Gaffar Okkan, 24 Şubat 1952’de Sakarya Hendek’te dünyaya geldi. Polis Akademisinden mezun oldu. Komiser yardımcılığı ve komiserlik görevlerinin ardından Şanlıurfa, Eskişehir ve Kars’ta il emniyet müdürü olarak görev yaptı. 1997’de ise Diyarbakır’a atandı. Diyarbakır’da halkla emniyet güçlerinin arasındaki bağı kuvvetlendirdi.

Kadın polisler ilk kez onun emriyle Diyarbakır sokaklarına çıktı. Engelli, yaşlı, çocuk ve mağdur gruplarına yardım için polis ekiplerini görevlendirdi. Diyarbakır gençlerini ve çocuklarını terör örgütlerinden, uyuşturucu şebekelerinden uzak tutmak için spora yönlendirdi, amatör spor kulüplerine malzeme yardımı yaptı. Diyarbakırlıların “Baba” diye seslendiği Gaffar Okkan’ın, 24 Ocak 2001’de gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için düzenlenecek anma etkinliğine katılmak üzere görev yerinden ayrılmasının ardından makam aracıyla seyir halindeyken saat 17.40 sularında uğradığı suikast sonucu şehit düştü.

Muhittin Böcek mazbatasını aldı Muhittin Böcek mazbatasını aldı

Muratpaşa Belediyesi, 24 Ocak 1993'te öldürülen gazeteci ve yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990'da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy'un ölüm yıl dönümlerini belirten 24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın adını taşıyan parkın açılışını yapacak. Park, Kızıltoprak Mahallesi’nde 952-953-916 sokakları kesişiminde yer alıyor. Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Parkı’nın açılışı 24 Ocak Çarşamba günü saat 11.00’de yapılacak.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM