İsa Yıldırım görevi devraldı İsa Yıldırım görevi devraldı

İYİ Parti Antalya Milletvekili Adayı Aykut Kaya, seçim çalışmalarını sürdürüyor. Seçim çalışmaları kapsamında Alanya’da ziyaretlerde bulunan Kaya, esnafa ‘İyi Yaşam Gelir Modeli (İYG) hakkında bilgi verdi. İyi Parti Milletvekili Adayı Kaya’nın ziyaretlerine İyi Parti Alanya İlçe Başkanı Şefik Bahçe ve Yönetim Kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri de eşlik etti. Kaya ve beraberindekiler seçim çalışmaları kapsamında Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir’i ziyaret etti. Görüşmenin ardından Aykut Kaya, İyi Parti İlçe Başkanı Şefik Bahçe ve beraberindeki heyet ‘Esnaf kalkınırsa ülke kalkınır’ anlayışıyla Damlataş mevkiinde esnaf ziyaretinde bulunarak, vatandaşla sohbet etti.

İYG MODELİNİN DETAYLARINI ANLATTI

İyi Yaşam Gelir Modeli’nin (İYG) devlet tarafından tüm vatandaşlara düzenli olarak yapılacak nakit bir ödeme olduğunu ifade eden Aykut Kaya, “İyi Yaşam Gelir Modeli uygulamalarında ilke olarak işsizlik, çalışamama, yoksulluk gibi herhangi bir ön şart aranmaz. İYG ulusal, bölgesel veya yerel bazda yapılabilir. Asıl amaç şarta bağlı olmaksızın bir kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu miktar, genelde yoksulluk sınırının üstü olarak kabul edilir. İyi Parti olarak İYG Modelini kademeli olarak uygulayacağız. Öncelikle 18-26 yaş arasındaki tüm gençlerimize ve medyan gelirin yarısının altında kalan 4 milyon hanedeki kadınlara her ay düzenli olarak 1000 TL Evrensel Temel Gelir desteği sağlayacağız” dedi.

‘BU PROJEYLE YOKSULLUK ORANI YÜZDE 48 AZALACAK’

Bu projeyle yoksulluk oranını yüzde 48 azaltacaklarını, yoksulluk açığını yüzde 23 düşüreceklerini ve yıllık kişi başı geliri yüzde 6 arttıracaklarını kaydeden Aykut Kaya, modelle ilgili şu bilgileri verdi: “Bize ‘Kaynak nerede?’ diye soracak olanlar da hiç merak etmesinler. Nasıl, bugüne kadar her açıkladığımız projede, kaynağımızı da açıkladıysak, İyi Yaşam Gelir Modeli’nin de kaynağı hazır. İyi Yaşam Geliri Modeli’nin yıllık maliyeti, 2021 fiyatlarıyla 200 milyar lira. Projenin finansmanının önemli bir kısmını Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden sonra ciddi bir şekilde artan vergi harcamalarındaki israfın önüne geçerek sağlayacağız. Geri kalan kısmını da karbon vergileriyle karşılayacağız. İyi Yaşam Gelir Modeli ile artık gençlerimiz ve yoksul vatandaşlarımız işlerini, refahlarını kaybedecekleri korkusuyla düşük ücrete muhtaç kalmayacak. İnsan onuruna yakışmayan işleri ve ücretleri reddetme imkanı sağlayacak. İhtiyaçları olan beceri gelişimi eğitimlerine gönül rahatlığıyla katılabilecek. Sosyal ve ekonomik özgürlüklerine kavuşacak. Girişimcilik konusunda daha rahat risk alacak. İşten atılma korkusuyla haklarının yenmesine razı gelmeyecek. Gelir kaygısı korkusuyla yönelemedikleri sanata, bilime, kültüre yönelecekler.”

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM