Muratpaşa’da 23 Nisan coşkusu Muratpaşa’da 23 Nisan coşkusu

Göreve geldikten sonra ilk 90 günlük süreçte 9 proje gerçekleştireceklerini belirten Cenk Soyer, 90 günlük sürenin ardından da proje üretmeye devam edeceklerini söyledi. Bu dönemde elini taşın altına koyan herkesin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Soyer, sonuç ne olursa olsun kazananın Antalya Barosu olacağını belirtti.

CUMHURİYET’İN BAROSUYUZ

‘Cumhuriyet’in Barosuyuz’ sloganıyla yola çıktıklarını belirten Cenk Soyer, “Çünkü ekip olarak, şu anda elde ettiğimiz tüm kazanımları Cumhuriyet’e  borçlu olduğumuza inanıyoruz. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlayacağımız bir süreçte aday olmayı uygun gördük. Bu dönemde ‘Cumhuriyet’in Barosuyuz’, bence bizi en iyi anlatabilecek konuydu. Ekibimdeki arkadaşlarımla yaptığımız görüşmelerde, başlangıçta hepimizin ortak değeri, tartışmasız önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve kurduğu Cumhuriyet. Cumhuriyet de bizim bir şemsiyemiz, bunun altında bulunduğumuzu hep beraber biliyorduk. Bu düşünceyle çıktık. Bu sloganla meslektaşlarımızdan çok güzel tepkiler alıyoruz. Biz Cumhuriyet’in Barosuyuz. Bununla gurur duyuyoruz ve bu kazanımlarımızı da korumak üzerine her daim çalışacağız” dedi.

IMG_3803

BİZ YERİMİZDE DURAMIYORUZ

Hayalleri olan bir ekip olduklarını vurgulayan Soyer, “Adaylık süreçlerinde, sadece adaylık süreçleri oylanmaz. Mesleğe ilk adım attığınız günden bugüne kadarki süreç oylanıyor. Ekibimdeki meslektaşlarımın hepsi, neredeyse  Antalya Barosu’nun tüm kurul ve merkezlerinde çalışarak, tırnaklarıyla kazıyarak buraya geldiler. Sahada olan avukatlarız. Sahayı ve meslektaşlarımızın sorunlarını çok iyi biliyoruz. Bu ekip proje üretmeden devam edebilecek bir ekip değil. Biz yerimizde duramıyoruz.  Biz meslektaşlarımız ve mesleğimiz için iddia sahibiyiz. Biz, hayallerle yola çıktık. Çok hayal kurabilen ve hayallerimizi gerçekleştirebilecek bir ekibiz. İlk 90 günde 9 projeyi gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

90 GÜNDE 9 PROJE

Soyer, ilk 90 günde gerçekleştirecekleri projeleri şöyle sıraladı: “Bu projeler; Antalya Adliyesi’nde ilk duruşmaların zamanında başlamasını sağlayacağız. Adliyelerin içerisine e-duruşma alanları kuracağız. Adliye içerisinde olamasa da yakın lokasyonlarda meslektaşlarımıza ücretsiz otopark hizmeti vereceğiz. Antalya Barosu’nda bir ‘Avukat Akademisi’ kuracağız. Burada çeşitli eğitimler vereceğiz. Tüm giderleri Antalya Barosu tarafından karşılanarak, meslektaşlarımızın vergi levhalarını asabildiği ve görüşmelerini yapabildiği avukat ofisleri açmayı planlıyoruz. İlçelerde görev yapan meslektaşlarımıza, ilçe temsilcilerinie verilmek üzere avukat sayılarına göre bütçe tahsisisi yapacağız. ‘Baro Lokanta’yı kurarak, meslektaşlarımızın uygun fiyata yemek yemesini sağlayacağız. Burada stajyer avukatlarımıza özel farklı bir tarife uygulanacak. AB ile gerekli yazışmaları yaparak, meslektaşlarımıza yurtdışında staj imkanı sağlayacağız. Baromuzda işyeri hekimi istihdam edeceğiz. İşyeri hekimimiz meslektaşlarımız ve birinci derece yakınlarına hizmet verecek. 90 günün ardındaki süreçte yapacağımız çok şey var. Önceliğimiz bir sosyal tesis. Baromuza bir sosyal tesis kazandıracağımıza söz veriyoruz”.

IMG_3790

AVUKATLARIMIZIN HAKLARINI EZDİRMEYECEĞİZ

Sorunların çözümü için herkesle diyalog halinde olacaklarının altını çizen Soyer, “Kuracağımız akademide stajyer avukatlarımıza vereceğimiz eğitimlerle onları çok daha iyi bir seviyeye getireceğiz. Dönemimize denk gelen seçimde tamamen siyaset üstü olarak, hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadan seçim güvenliğinin tarafı olacağız. CMK ücret tarifesi ile asgari ücret tarifesini aynı seviyeye getirmeye çalışacağız. Biz ekibimizle birlikte hak savunucusu olduğumuzu biliyoruz. Hak savunucusu olmak, sorumluluk almayı gerektirir. Herkese diyalog içinde olarak sorunların çözümü için çalışacağız. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz; ama kendimizin de ötekileştirilmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir avukatımızın hakkını ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KAZANAN ANTALYA BAROSU OLACAK

Yılmadan çalışarak hayallerini gerçekleştireceklerini ifade eden Soyer, şöyle konuştu: “Antalya Barosu olarak eksiklerimiz olan noktaların farkındayız. Benim temel hedefim şu; meslektaşlarımın üniversite eğitimi boyunca verdiği emeklerin karşılığını alacakları bir meslek hayal ediyorum. Bu nedenle elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Biz yılmadan çalışacağız, sürekli hak savunmaya devam edeceğiz. Bir hayalle yola çıktık, o hayallerimizi de gerçeğe döndüreceğiz. Ümit ediyorum ki; seçim süreçlerinin sonunda ekibimle beraber başarılı bir süreç geçiririz. Sonra da kazanan Antatalya barosu olur. Şu da unutulmasın; bu zor süreçte elini taşın altına koyan herkes çok kıymetli. Her ne olursa olsun, sonuçta kazanan Antalya Barosu olacak, meslektaşlarım olacak. Antalya Barosu geleneği bize 1926 yılından beri bunları verir. Bizim başkanlarımız değişir, yönetim kurulu üyelerimiz değişir. Değişmeyen tek bir liderimiz ve temel ilkelerimiz kalır. Değişmeyen tek liderimiz Mustafa Kemal Atatürk olacak ve ilkelerimiz de hukukun üstünlüğü, insan hakları ve avukat meslektaşlarımın sorunlarını çözümlemek olacak”.

IMG_3794

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM