Aksu Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan CHP Grup Sözcüsü Mustafa Oruç, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün yaşanan teleferik kazasında bir sorumluluğunun bulunmadığını söyledi. Oruç, AK Parti iktidarında yaşanan iş kazalarından sonra sorumluların ödüllendirildiğini hatırlatarak, Mesut Kocagöz’ün özgürlüğü ve başkanlığı hak ettiğini belirtti. Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım da, Oruç’un sözlerine katılarak, Mesut Kocagöz için adalet beklediklerini ifade etti.

ÖZGÜRLÜK KOCAGÖZ’ÜN HAKKIDIR

Mesut Kocagöz’ün haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu belirten Mustafa Oruç, “Mesut Kocagöz Başkanımız, 28 Kasım 2023 tarihinde görevinden istifa ederek belediye başkanlığına adaylığını koymuştur. Görevde bulunduğu süre boyunca, ilgili makamların vermiş olduğu yetki belgesiyle teleferiğin bakım, onarım ve denetimleri yapılmış; o süreçte herhangi bir olumsuzluk veya kaza yaşanmamıştır. Başkanımız görevi bıraktıktan sonra da yapılan bakımlarla birlikte teleferik kaza gününe kadar işlemeye devam etmiştir. Durum, aleni bir şekilde ortadadır. Seçilmiş Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz, haksız ve hukuksuz bir şekilde tutukludur. AK Parti iktidarında su götürmeyecek şekilde binlerce iş kazalarından, cinayetlerinden, Soma maden faciasından, Çorlu tren kazasına, İliç maden kazasına kadar yaşanmış olaylarda; yapılan soruşturmalar geçiştirilmiş, sorumlular görevden el çektirildikten sonra ödüllendirilerek Devlet Demiryolları’na sorumlu müdür yapılmıştır. İliç maden kazasında açık bir şekilde sorumlu olan dönemin bakanı, yerel seçimlerde İstanbul halkına orayı yönetsin diye önerilirken; yaşanan teleferik kazasında hiçbir yasal sorumluluğu ve noksanlığı olmayan, masumiyeti açık olan seçilmiş Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’e yapılan hukuki, vicdani ve ahlaki değildir. Tamamen öç alma duygusu ile yapılan siyasi bir hamledir. Başkanımız yalnız değildir. Özgürlük hakkıdır, başkanlık hakkıdır” diye konuştu.

Bu saygısızlığı kabul etmiyoruz Bu saygısızlığı kabul etmiyoruz

ADALETE, HUKUKA, VİCDANA SIĞMIYOR

Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, Mesut Kocagöz için acil olarak adalet istediklerini söyledi. Yıldırım, “AK Parti’de daha önce gerekçesiz bir şekilde, halkın iradesi yok sayılarak görevden alınan belediye başkanları oldu. Ancak bizim belediye başkanımız, AK Partili belediye başkanı değil. Biz, halkın iradesiyle geldik. Görevinden 2023 yılının Kasım ayında istifa etmesine rağmen, yaşanan kazadan Mesut Kocagöz’ün sorumlu tutulması adalete, hukuka ve vicdana sığmamaktadır. Bizim de temennimiz, bir an önce halkın iradesine saygı gösterilmesi ve Mesut Kocagöz’ün görevine iade edilmesidir” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Antalya'daki teleferik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında, kazanın yaşandığı Tünektepe Teleferik Tesisi'ni işleten ANET A.Ş. eski genel müdürü ve son seçimlerde CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz ile mevcut ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, mekanik mühendisi Okan Erol, Megatower bakım şirketi sahibi Serdar Tezcan, bakım şirketinin bakım ve otomasyon amiri Serkan Yellice 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlamasından tutuklandı.

Tutuklanan Kocagöz ifadesinde, belediye başkan adaylığı için 28 Kasım Aralık 2023'te ANET A.Ş.'deki görevinden ayrıldığını, genel müdürlüğü döneminde bakımların eksiksiz yapıldığını söyledi, bu döneme ait tadilat bakım belgelerini savcılığa sundu. İstifa ettikten sonra 2024 yılında yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlara ilişkin bir bilgisi olmadığını bildiren Kocagöz, hazırlanan ön bilirkişi raporunu da hatalı bularak, "Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi" dedi. Teleferik tesisinde son bakımların ise 19 Şubat-4 Mart 2024'te yapıldığı ortaya çıkmıştı. 

Mesut Kocagöz, 2019’daki yerel seçimlere iki ay kalan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde AKP'den ihraç edilerek CHP'ye geçmiş; büyükşehir belediyesinin şirketi ANET A.Ş.'de 5 yıl genel müdürlük yapmıştı. 2018 yılından itibaren Tünektepe Teleferik Tesisi'ni işleten ANET'in genel müdürü olan Kocagöz, Kasım 2023’te görevinden istifa etti, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde de CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçildi.

CHP’den Antalya Kepez Belediye Başkanı seçilen Kocagöz’ün cezaevine gönderilmesinin ardından avukatları Kocagöz’ün tutuklu yargılanmasına itiraz etmiş ancak bu itiraz 18 Nisan’da kabul edilmemişti.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM