Muratpaşa’da 23 Nisan coşkusu Muratpaşa’da 23 Nisan coşkusu

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, Antalya’nın en eski eğitim kurumlarından biri olan ve 125 yıldır eğitim-öğretim faaliyetlerine ev sahipliği yapan Antalya Lisesi’nin ana girişinde yer alan tarihi binaya, Olgunlaşma Enstitüsü’ne Sanat Merkezi yapılmak üzere tahsis edilmek istenmesine sert tepki gösterdi.

BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK

Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) başta olmak üzere Antalya’daki birçok sivil toplum örgütünün bu tahsise karşı çıktığını hatırlatan Başaran, “Antalya Lisesi’nin tarihi iki binasından birisi, Olgunlaşma Enstitüsü’ne Sanat Merkezi olarak tahsis edilmek istenmektedir. Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı Başkanı Olcay Okutan’ın yaptığı açıklamaya göre, bu talebin ülkemizde başka bir örneği ve uygulaması yoktur. Tarihi büyük bina; öğrenciler, personel, öğretmenler ve mezunlar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Binada resim, müzik atölyesi, öğretmenler odası, resim sergi salonu ve okul müzesi ve diğer eğitimle ilgili odalar bulunmaktadır. Dolayısıyla Antalya Lisesi, tüm Antalyalıya aittir ve öyle de kalmalıdır” dedi.

 DAHA ÖNCE DE YAŞANDI

Antalya kamuoyunda Antalya Lisesi’nin tarihi binasının tahsisiyle ilgili rahatsızlıklar oluştuğunu da kaydeden Başkan Başaran, “Eğitim-İş Antalya Şubesi tarafından yapılan açıklamada, tarihi öneme sahip olan okulun ve binanın bir ‘oldubitti’ye getirilerek başka bir kuruma verilmeye çalışıldığı iddia ediliyor. Aynı iddiaya göre; tahsis sonrası binanın Olgunlaşma Enstitüsü’nden de alınarak hedeflenen kişi ya da kurumlara adrese teslim şekilde peşkeş çekileceği söyleniyor. Araştırılması gereken bu iddialara inanmak istemiyoruz ancak örneklerini ne yazık ki birçok kez yaşadığımızı da unutmadık. Sonuç olarak Antalya Lisesi, Antalya’nın tarihi ve Antalyalılar için son derece önemlidir. Bizler burada olduğumuz sürece Antalya Lisesi’nin hiçbir kişi ya da kuruma peşkeş çekilmesine izin vermeyiz” diye konuştu.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM