Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu

Merkez Bankası, 27 aylık aranın ardından ilk kez politika faizinde artışa gitti. 650 baz puanlık rekor artışla faiz yüzde 15’e yükselirken, açıklanan oranın piyasa beklentilerinin altında kalmasıyla döviz kurlarında rekorlar art arda geldi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben olduğum sürece faiz artamayacak” ifadelerini hatırlatan İYİ Parti Antalya İl Başkanı Afşin Karacan, söylemlerle gerçeklerin birbirini tutmadığına dikkat çekti ve “Seçim öncesi ‘Türkiye Yüzyılı’ diyenler gerçekten de ülkemizi rekorlar ülkesi yaptılar. Döviz her gün rekor kırıyor, enflasyon rekor kırıyor, rekorlar ülkesi olduk” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HATIRLATMA

Mevcut iktidarın ülkeyi ekonomik çıkmaza soktuğunu ifade eden Başkan Karacan, “Merkez Bankası faizi yüzde 8,5'ten yüzde 15'e yükseltti. 2021 Mart ayından bu tarafa faiz yükselmemişti ancak açıklanan oran piyasaları memnun etmedi. Öyle ki döviz kurlarında rekorlar peş peşe gelmeye başladı. Dolar 25 TL'yi Euro 27 TL'yi aştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim önü meydanlarda, ‘Bu kardeşin iktidarda olduğu sürece faiz yükselmez. Faiz devamlı düşecek. Göreceksiniz enflasyon da faizle birlikte düşecek” diyordu. Ne oldu da bu kararlarından geri döndüler? Madem faizi yükseltecektiniz neden milyonlarca vatandaşımızı aylardır enflasyona, yoksulluğa mahkum ettiniz? Vatandaşlarımız hayat pahalılığı altında ezilirken, ‘Geçinemiyorum’ diyerek meydanlarda kendini yakarken, ihale üzerine ihale yaparak kendi ceplerini dolduranlar, bugün kendileriyle tamamen çelişen kararlara imza atarak, artık ülkeyi yönetemediklerini alenen ortaya koymaktalar” diye konuştu.

TEK ADAM REJİMİNİN ESERİ

Tek adam rejiminin olumsuz sonuçlarının her geçen gün daha somut örneklerle su yüzüne çıkmaya başladığını aktaran Karacan, “Asgari ücret yüzde 34’lük zam oranıyla 11 bin 402 liraya yükseldi. Asgari ücretin işverene maliyeti 15 bin 762 lira oldu. Şimdi çarşı-pazarda her ürüne zam gelmeyecek mi sanıyorsunuz. Faiz kararı açıklanır açıklanmaz, Merkez Bankası kredi kartında azami faiz oranını yüzde 1.36'dan yüzde 1.91'e çıkardı. Kırmızı ete ulaşmak zaten hayaldi, garibanın ekmeğine daha 2 gün önce zam geldi. Akaryakıt deseniz sürekli zam geliyor. Yine tarım sektörü başta olmak üzere her sektörde zam haberleri sıralanıp gidiyor. Olan enflasyon altında aylığı eriyip giden vatandaşa oluyor. Tek adam rejiminin ülkeyi getirdiği nokta ortadadır. Yaklaşık çeyrek asırdır tek başına iktidarda olan bir AK Parti, ‘Türkiye Yüzyılı’ diyen bir AKP bugün gelinen noktada ekonomisi altüst olmuş bir ülke. 14 Mayıs seçimleri öncesi tek adam rejiminden kurtulmalıyız derken işte bugün gelinen noktayı işaret etmiştik. Maalesef seçimin hemen ardından tek adam rejiminin ülkemize verdiği zararlar su yüzüne çıkmaya başladı” açıklamasında bulundu.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM