AK Parti’de 26 Kasım tarihinde yapılan temayül yoklamasının ardından, oy kullanacak olan 96 kişilik listede eski yönetimde yer alan isimlerin olmadığı ve ilçe teşkilatının, aday adayları arasından bir isme oy verilmesi yönünde yönlendirmede bulunduğu iddiaları gündeme gelmişti. İddialara ilişkin düşüncelerini paylaşan AK Parti Aksu İlçe Başkanı Çağatay Çalışır, taraf olma durumunun söz konusu olmadığını belirtti. Aday adayları Emin Bal ile Durmuş Kaan Şahin, öyle bir durum görmediklerini ve temayül yoklamasının güzel ve bütünleştirici olduğunu söyledi. Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ise; yönlendirme durumunun olmadığını, olsa bile birkaç kişinin yönlendirmesinin etkili olmayacağını ve teşkilatın kendi aklıyla hareket edeceğini ifade etti.

Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu

TARAF OLMA DURUMU YOK

AK Parti Aksu İlçe Başkanı Çağatay Çalışır, bir yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Çalışır, “Orada bir yanlış anlaşılma oldu. Ben, en geç atanan ilçe başkanıyım. Genel Merkez, benim yönetim kurulu listem açıklanmadan bu listelerin çıktısını almış. O dönemde Tevfik Fuat Cebeci’nin yönetimi istifa ettiği ve benim yönetimim henüz oluşmadığı için listede yönetim kurulumuz yoktu. Listede benim adım bile, ilçe başkanı sıfatıyla yer almıyordu. Geçmiş dönem ilçe gençlik kolları başkanı sıfatıyla yer aldım. Genel Başkan Yardımcımızla görüşerek hatayı düzelttik. Daha sonra herkes eski ve yeni yönetimden arkadaşlarımıza oy kullanması yönünde davette bulundu. Bir taraf olma veya baskı kurma durumu söz konusu değil. Temayülümüz bizim açımızdan gayet olumlu geçti. Ben yönetim kurulu toplantılarımda özellikle; herkesin özgür iradesiyle gönlünden geçeni yazabileceğini, teşkilat içi gruplaşma olursa bunu hoş karşılamayacağımı söyledim. Teşkilatımız içerisinde de şu ana kadar herhangi bir gruplaşma olduğunu görmedim. Bir yönlendirme durumu olsa, kendi yönetimim listede olurdu; ama ilk gelen listede onların da adı yoktu” dedi.

TEŞKİLAT KENDİ AKLIYLA HAREKET ETTİ

Teşkilatın, yönlendirmede bulunduğuna şahit olmadığını söyleyen Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, birkaç kişi yönlendirme yapsa bile teşkilatın tümünü etkilemeyeceğini söyledi. Başkan Şahin, “Teşkilatın tek bir aday adayına yönlendirildiğine dair bir şey görmedim. Ola ki; öyle bir şey oldu. Teşkilatın oyunun hepsi bir yere gitse ne olacak? Seçime sadece teşkilatla girilmiyor. Önemli olan; halkın beklentilerini karşılamak. Biz beklentileri karşılamasak, vatandaş bizi iki dönem üst üste seçmezdi. Bütün mesele bu. Teşkilatın görevi, Aksu’ya hizmet için en iyi kiminle yol yürüneceğine bakmak. Birisine makam mevki kazandırmak için yol yürüyorsan, o istisnai olur. Temayülde oy kullanan 96 kişi var. Birkaç tanesinin yönlendirmesi ne kadar etkili olacak? Aksu’yu biliyorsa, ne amaçla yola çıktığını biliyorsa; o zaman kendi aklını kullanıyor olması lazım. Bana veya başkasına oy verir, bilemem; ama aklıyla hareket etmesi, aklı ne diyorsa onu uygulaması lazım. Kendisinin terazisi oluşmadıysa, ölçüp tartamıyorsa zaten orada bir sıkıntı var demektir. Ben, teşkilatın kendi aklını kullanarak hareket ettiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İLÇE TEŞKİLATIMIZ OBJEKTİFTİR

AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Durmuş Kaan Şahin, ilçe teşkilatının objektif olduğunu belirtti. Şahin, “İlçe teşkilatları bu konularda çok objektiftir. İlçe başkanımız, aday adaylarının tümüne temayülde oy kullanacak insanların listesini verdi. Temasa geçen olmuştur, olmamıştır; bilmiyorum. Ancak ilçe teşkilatımızın herhangi bir adaya yönelik yönlendirmesi olmadı. Zaten orada oy kullanacak insanların listesi, ilçe teşkilatı tarafından bildirildi. Öyle bir durum olsa, aday adayı olarak en iyi ben görürdüm ve tepki gösterenlerden birisi olurdum. Zaten herhangi bir yönlendirme yapılmasını gerektirecek bir durum da yoktu. Temayül yoklamamız gayet güzel geçti” diye konuştu.

TEMAYÜL GÜZEL VE BÜTÜNLEŞTİRİCİYDİ

Temayülün birleştirici olduğuna vurgu yapan AK Parti Aksu Belediye Başkan Aday Adayı Emin Bal, “Öyle bir duruma şahit olmadım. İnsanın içinde birisine karşı sevgi ve güven varsa, istediğiniz kadar başkasına yönlendirmeye çalışın. Yine de oyunu sevdiği ve güvendiği kişiye verir. Ben, oy konusunda kimsenin bir başkasının etkisinde kalacağını düşünmüyorum. Bana göre temayül, gerçekten güzel ve bütünleştiriciydi” ifadelerini kullandı.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM