Memleket Partisi İl Başkanlığı, basın mensuplarıyla bir araya gelerek ekonomide yaşanan gelişmeleri ve çözüm önerilerini paylaştı. Toplantıya Memleket Partisi Antalya İl Başkanı Hüseyin Baraner, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Halil İlker Çelik, Genel Sekreter Yardımcısı Yavuz Kayhan Yüreğir, Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Şefika Aygüneş, İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Toplantıda konuşan İl Başaknı Hüseyin Baraner, Antalya’da turizm çalışanlarının yaşam standartlarının yükseltilmesi gerektiğine değindi. Genel Sekreter Yardımcısı Yavuz Kayhan Yüreğir ise, yaşanan sıkıntıların kaynağının, AK Parti iktidarının yanlış politikaları olduğunu ve sorunu yaratan iktidarın çözümü bulamayacağını ifade etti.

IMG_0263

TURİZM ÇALIŞANLARI MEMNUN DEĞİL

Antalya’da turizm çalışanlarının mutsuz olduğunu söyleyen Memleket Partisi Antalya İl Başkanı Hüseyin Baraner, “Antalya’da daha önce bu kadar ağır ve zor bir ekonomik durum yaşamadım. Antalya dünyanın 5’inci turizm destinasyonu. Ciddi bir döviz girişi olan bu kentte, ciddi anlamda yoksulluk var. Antalya, pandemiden sonra en başarılı olduğu 3 sektöre kendini odaklamalı. Birincisi turizm; dünyanın en büyük turizm yatırımları bu kentte. Çok başarılı otellerimiz var, tanınmışlık oranı yüksek bir kent. Ancak Antalya memnun değil. Turizm çalışanları memnun değil. Dünyada ilk 5’te Antalya ile rakip olan ülkelerde turizm çalışanları haftada 5 gün 8 saat çalışarak, ortalama 11 bin euro kazanıyor. Antalya’da ise 6 gün, 10 saat çalışan turizm çalışanları ortalama 4 bin euro kazanıyor. Turizm, istihdam politikaları açısından olağanüstü yaralı Antalya’da. Böyle gitmez; çünkü o insanlar geçimini sağlayacak, bu tatil ortamında rahat hissettirecek paraları kazanamazsa, o hizmeti veremezler ve buranın cazibesi azalır.Memleket Partisi olarak, şubat ayından itibaren turizm çalışanlarının önümüzdeki sezona dair ödeme durumlarının açıklanmasını istiyoruz. Bugünün Antalya’sında, bu ücret politikasıyla bu işi devam ettiremeyiz” dedi.

KITLIK YAŞAYABİLİRİZ

Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu

Tarımda da ciddi sıkıntıların yaşanacağını söyleyen Baraner, “2022 yılında özellikle gübre fiyatlarında akıllı bir politikayla fiyatlar geri çekilmezse, ciddi bir kıtlık yaşayacağımıza inanıyorum. İlk kez yoğun şekilde çiftçilerle görüştüm ve çiftçi ‘Ekmem, kafamı dinlerim’ diyor. ‘Neden zararına iş yapayım? Masrafımı çıkaramıyorum’ diyor. Gidişat gerçekten çok kötü” diye konuştu.

IMG_0245

6 İLKEYİ AÇIKLADI

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Halil İlker Çelik, parti ilkelerini açıkladı. Çelik, “Parti olarak birinci ve en temel ilkemiz, Atatürk’ü tartıştırmayacağız. Atatürk bizim kırmızı çizgimiz. İkincisi, terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Bizim terörle yan yana olmamız gibi bir durum söz konusu olamaz. Ülkemizde en büyük sorunlardan birisi ayrımcılık. Ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. Aday belirlenirken bir kadın bir erkek şeklinde sıralama yapacağız. Adaylarımızı fermuar sistemiyle belirlyeceğiz. Siyasetten rant elde etmeyeceğiz. Türkiye’de yozlaşan, ranta dayalı bir siyaset var. Biz bu rant siyasetini bitirirsek, ciddi manada bir ekonomik rahatlamanın da beraberinde geleceğini düşünüyoruz. Kadına ve çocuğa istismara her türlü karşıyız. Doğaya saygı duyacağız. Doğanın ne kadar önemli olduğunu, doğayı kaybedersek insanlığın sonunun geleceğini, doğanın bize bazı sinyaller verdiğini görüyoruz. Doğaya ve çevreye saygı duymak zorundayız” ifadelerini kullandı.

TEMEL PROBLEM EKONOMİ

Genel Başkan Muharrem İnce’nin Antalya’yı çok önemsediğini belirten Çelik, şöyle konuştu: “Bizim için çok kıymetli. Antalya turizm cenneti ve kur artışından en çok etkilenen şehirlerin başında geliyor. Sayın Genel Başkanımız, Antalya’ya özel önem veriyor. Aslında temel problemimiz ekonomiye dayanıyor. Biz iddialıyız. Şuan için olmasa bile, en kısa sürede iktidar olabileceğimize inanıyoruz. Genel başkanımızın liderlik vasıflarının çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Muharrem İnce ile Memleket Partisi’ni henüz özdeşleştiremedi halkımız maalesef. Bu noktada çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor”.

ÜLKE KONTROLÜNÜ KAYBETTİ

Genel Sekreter Yardımcısı Yavuz Kayhan Yüreğir, Türkiye’de insanların geçinemediğini söyledi. Yüreğir, “Ülkemiz gerçekten yokuş aşağı savrula savrula gidiyor. İşçiler, emekliler, EYT bekleyenler, öğrenciler başta olmak üzere herkes ayakta. İnsanlar ‘Geçinemiyoruz, barınamıyoruz’ diyor. İnsanlar artık evini nasıl ısıtacağını, faturalarını nasıl ödeyeceğini, evine nasıl ekmek götürebileceğini düşünür hale geldi. Sağlık sisteminde büyük sıkıntı var. Dolar kuru yüzünden ilaçlar bulunamaz hale geldi . SGK, dolar ve euro artışından sonra 53 ilacı geri ödeme listesinden çıkardı. Şu anda 650 ilaç piyasada yok. Sağlık personeli isyan ediyor, gece zam yapılıyor sabah geri çekiliyor. Ülke, Bakanlıklar anlamında tamamen kontrolünü kaybetti. Her şey, tek adamın lafına bağlı hale geldi. Asgari ücret görüşmeleri Cumhurbaşkanı’nın onayına bırakıldı. İşçinin, memurun yanında olması gereken sendikalar ne yapacak? Sorunun kaynağı olanın, soruna çözüm olma şansı yoktur. Ülkenin kredi notları negatife döndü. Ekonomi sistemi yok, güvenlik zayıf, jeopolitik riskleri yüksek bir hale geldi. Sürekli Merkez Bankası Başkanı değişiyor. Herkesin gözü kulağı asgari ücrette. Dolar 2021 Ocak ayında 7.40  TL idi. Asgari ücret 385 dolara tekabül ediyordu. Ocak 2022’ye geldiğimizde, asgari ücretin 385 dolar olabilmesi için belirlenmesi gereken asgari ücret 5 bin TL. Hükümeti acil olarak uyarıyoruz; asgari ücret 5 bin TL’nin altında olmamalı. Temel ihtiyaç maddelerinde KDV sıfırlanmalı. Üniversitede okuyan arkadaşlar ve tüm gençler için özel iletişim bedeli kaldırılmalı. Elektrik faturasından sayaç okuma bedeli kaldırılmalı. Tarımla ilgili vergiler kaldırılmalı.

Editör: Yağmur Naz Yıldırım