Antalya’da 3 Mart 1997 tarihinde kurulan Kent Konseyi, 25’inci kuruluş yıldönümü kapsamında bu yıl birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 25’inci kuruluş yıldönümü etkinliklerinden biri de yaşlılara yönelik çalıştay olacak. Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi koordinasyonunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile “Yerinde Yaşlanma” temasıyla 17-19 Mart tarihleri arasında Bahar Çalıştayı düzenlenecek. 2022 yılının 25’inci kuruluş yıldönümleri olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını ve bu kapsamda bu yıl birçok etkinlik programladıklarını belirten Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, “Yaşlı Dostu Kent” hedefiyle düzenledikleri çalıştaya tüm vatandaşları davet etti.

ANTALYA KENT KONSEYI BAHAR CALISTAYI

AÇILIŞ KONFERANSLARI: ‘YERİNDE YAŞLANMA’ VE ‘BİLGE YAŞLANMA’

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası’nda planlanan çalıştay, Akdeniz ÜniversitesiYerleşkesi’nde3 gün sürecek. Çalıştay, 17 Mart Perşembe günü saat 13.00’te Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak açılış konuşmalarının ardındın, ‘Yerinde Yaşlanma’ konulu konferansla başlayacak. Oturum başkanlığını Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Yaşlılık Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Canatan’ın yapacağı konferansta Pamukkale Üniversitesi Tasarım BölümüÖğretim Üyesi Prof. Dr. Velittin Kalınkara “Yerinde Yaşlanma” konulu konuşma yapacak. Aynı gün Türkiye Emekliler Derneği Üyesi Cafer Tufan Yazıcıoğlu’nun oturum başkanlığında “Bilge Yaşlanma” konferansında ise Antalya Emekliler Meclisi Başkanı Mustafa Cengiz konuşacak.

6 GRUP HALİNDE ÇALIŞTAY YAPILACAK

Yaşlıların yaşadıkları sorunlardan, yaşlının topluma katılımına kadar pek çok konu Bahar Çalıştayı programına alındı. 18 Mart Cuma günü 09.30-17.00 saatleri arasında Akdeniz Üniversitesi İktisat Fakültesi’ndekonularına göre ayrı gruplar halinde çalıştaylar yapılacak. 6 ayrı çalışma grubunun konu başlıkları şöyle belirlendi: ‘Güvenli Yaşama, Yaşam Riskleri ve Yaşlı Refahı’, ‘Yaşlı Dostu Toplum ve Kent’, ‘Tedavi, Bakım ve Rehabilitasyon’, ‘Geronteknoloji’, ‘Yaşlının Topluma Katılımı’, ‘Yaşlılıkta Spor ve Egzersiz’.

PANEL: ALZHEİMER HASTALIĞI VE KORUNMA

Bahar Çalıştayı’nın son günü olan 19 Mart Cumartesi günü saat 09.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda “Yaşlılıkta Kinetik Beyin Egzersizleri” başlıklı uygulamalı konferans var. Oturum başkanlığınıAkdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurahman Aktop’un yapacağı konferansta Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri FakültesiÖğretim Görevlisi Vedat Çetinkaya ve Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim ÜyesiDoç. Dr. İlkay Orhan konuşmacı...

Atatürk Konferans Salonu’nda aynı gün öğleden sonraki bölümde ise “Alzheimer Hastalığı ve Korunma” konulu halka açık panel gerçekleştirilecek. Ege Üniversitesi Geriatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ege Geriatri Derneği BaşkanıDoç. Dr. Sevnaz Şahin’in oturum başkanlığını yapacağı panelde konuşmacı olacak kişi ve konu başlıkları şöyle:

Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Alzheimer Derneği Antalya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Ebru Barcın “Alzheimer hastalığı”,Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nil Tekin “Alzheimer hastalığından korunabilir miyiz?”,Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesive Türkiye Alzheimer Derneği Kadıköy Şube Başkanı Prof. Dr. Nilgün Çınarise “Bakım veren için pratik ipuçları” konulu konuşma yapacak. Çalıştay, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erecek.

 

Ülkü Ocakları'ndan "Merih Demiral" tepkisi Ülkü Ocakları'ndan "Merih Demiral" tepkisi

ÇALIŞTAYA KATILAN KURUM VE KURULUŞLAR

Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi koordinasyonunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Bahar Çalıştayı’na katılacak diğer kurum ve kuruluşlar şunlar: Türkiye Alzheimer Derneği Genel Merkezi ile Antalya, Ankara, İzmir, Eskişehir, Mersin, Denizli, Şişli ve Kadıköy şubeleri, Evde Bakım Derneği Genel Merkezi ve Ankara Şubesi, Ege Geriatri Derneği, Geriatri Hemşireliği Derneği, Geriatri Fizyoterapistleri Derneği, Hacı Bayram Veli Yaşlı Merkezi, Türkiye Emekliler Derneği, Üretken Bilge Yaşlılar Derneği, Yaşlılık Platformu, Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği, El Ele Derneği.