4. Kepez Kitap Fuarı, 29 bin metre kare kullanım alanına sahip Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde açıldı. Bu yıl kitap okumaya dikkat çekmek amacıyla “OKU” temasıyla düzenlenen 4. Kitap Fuarının açılışına Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Sarı, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreni öncesi Kepez Belediyesi Çocuk ve Senfoni Orkestrası tarafından mini bir konser verildi. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, pandemi sebebiyle 2 yıldır bu programların gerçekleştirilemediğini belirterek, sözlerine başladı. 4. Kepez Kitap Fuarı’nın, Türkiye’nin en önemli kitap fuarı olma yolunda emin adımlarla devam ettiğini vurgulayan Tütüncü, “10 gün boyunca 400’den fazla yayın evinin kitapları, kaynakları, eserleri, hemşehrilerimizle buluşacak. 200’den fazla yazar imza günleri ve söyleşilerle güzel bir okur-yazar buluşmasına katkı sağlayacak. Güzel bir kültürel etkileşimi de hep beraber burada yaşamış olacağız. “dedi.

ÇOCUKLARIMIZIN YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYORUZ

Kepez Belediyesi olarak temel belediyecilik hizmetlerinin ötesinde insanların kalplerine, gönüllerine, hayatlarına dokunan işler yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren Tütüncü, açılış öncesi mini konser veren Kepez Belediyesi Çocuk ve Senfoni Orkestrasına değindi. Tütüncü, “Müzik yeteneklerini, keşfederek onlara o yetenekleri istikametinde bir gelecek çizdiğimiz sevgili yavrularımız, onlardan bu güne kadar 50’den fazla öğrencimizi konservatuara göndermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 12 yıldır süren bu çalışma onların iyi bir müzik insanı olma yolunda ortaya koyduğumuz  gayreti en güzel şekilde resmediyor.” diye konuştu.

4.-Kepez-Kitap-Fuari-kapilarini-acti_4

KEPEZ’E 2023’E 16 KÜTÜPHANE

Kepez’e 2023’e kadar 16 yeni kütüphane hedefi koyduklarını da hatırlatan Başkan Tütüncü, “Geldiğimiz an itibariyle 10 kütüphanemizi tamamlamış bulunmaktayız. Önümüzdeki süreçte 6 yeni kütüphaneyi daha hizmete açacağız. Okuyan öğrenen, öğrendikleriyle kendisine ufuk çizen ve ufkun peşinde koşan gençler yetiştirmek belediye olarak topluma sağladığımız en önemli katkımız olduğunu düşünüyorum. Bu kütüphanelerin içinde 130 binden fazla kaynakla Akdeniz Bölgesinin en zengin kütüphanesini hemşehrilerimize kazandırmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu kütüphane 365 gün 24 saat hizmet veren bir kütüphane… Gençlerimiz bu kütüphaneye ne kadar çok ilgi gösterdiğini görünce bu hedefimizi daha da yükseğe taşıma amacına eriştik. Bu yılın sonunda Türkiye’nin en büyük kütüphanesini Akdeniz Üniversitesi’nin hemen yanına 6 bin 500 metre kare okuma alanı ve aynı anda 2 binden fazla öğrencinin ders çalışabileceği, 1 milyon kitap kapasiteli bu kütüphane, 16 tane kütüphanemizin amiral gemisi olacak.” dedi.

BİLİMİN PENCERESİ KEPEZ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, DokumaPark’ta kurulan Antalya Bilim Merkezi’nin bilime pencere aralayan önemli bir bilim penceresi olduğuna da değindi. Tütüncü, Türkiye’nin en kapsamlı bu bilim merkezinin, ayda 7 bin-10 bin öğrenciye atölye eğitimi verebileceğini,  yıllar içinde insanlığa katkı verecek nesiller yetiştireceğini de sözlerine ekledi.  Tütüncü, “Yollar açmak, kaldırımlar, ışıltılı meydanlar yapmak, bunlar bütün belediyecilerin bildiği işler. Biz şehri inşa ederken, bir nesli ihya etmek için uğraşmıyorsak, imar ettiğimiz şehir gün gelir ihmal ettiğimiz nesil tarafından tahrip edilir.  Okuyan, öğrenen, düşünen sorgulayan sanatla hayatını renklendiren, sporla büyüyen nesiller yetiştirmek bizim en büyük vazifemizdir. “ diye konuştu.

Başkan Tütüncü, Antalya’daki Sahaf Festivali’nin, her yıl düzenlenen Kitap Fuarı’nın okuyan öğrenen bir Kepez’e işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

AKS'nin yeni sergisi: Asker ve Ressam AKS'nin yeni sergisi: Asker ve Ressam

KİTAPLA BULUŞTURDUM

Antalya Valisi Ersin Yazıcı da kitapla buluşulan her ortamın kendisinde heyecan yarattığını söyledi. Kitap Fuarına emeği geçenlere teşekkür eden Vali Yazıcı, “Meslek yaşamım boyunca bulunduğum her yerde çocuklarımızı kitapla buluşturmaya çalıştım. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için hep bir gayret içinde oldum.”dedi.

AHENK PROJESİ  

Okullarda sürdürülen Ahenk Projesine de değinen Vali Yazıcı, “Kitap okumayı mottolaştırdığımız bu proje ile çocuklarımıza haftada 40 dakika kitap okuma saati zorunlu hale getirildi. İnanıyoruz ki, bu 40 dakika ateşleyici olup ilimizin kitap okuma mevcudunun kat ve kat üstüne çıkacak. Başkanımızın dediği gibi; İmar ettiğimiz şehir ihmal ettiğimiz insanlar tarafından mahvedilebilir. Her şeyi beşer için yapıyoruz, insanoğlu için yapıyoruz. İnsanın merkezde olduğu bir dünyada insanların saygın, onurlu, toplumda, çevresinde itibar ediliyor olmasının olmazsa olmazı okuyan kişi olmasında yatıyor. “diye konuştu.

VALİ’DEN ÇAĞRI

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, tüm okullara ve öğrencilere çağrıda bulunarak, “Sevgili gençler, lütfen kağıttan dünyaları keşfetmek için buraya geliniz.” diyerek sözlerini tamamladı. Konuşmaların ardından 4. Kepez Kitap Fuarı, kurdele kesimi ile açıldı. Ev sahibi Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, misafirlerle birlikte kitap fuarını gezdi. Kitapseverler, 13 Mart’a kadar devam edecek olan 4. Kepez Kitap Fuarı’nı 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilecekler.