Muratpaşa Belediyesi ve Haiti’den Ukrayna’ya dünyanın birçok noktasında afetlerde ve savaşlarda çalışmalar yürüten Fransız sivil toplum kuruluşu Protection Civilie ile 6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan deprem felaketinin ardından çalışmaya başladı.

OLANAKLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Kuruluş, yaklaşık 40 bin Euro tutarında ve içinde tekerlekli sandalye, hijyen kitleri ve hazır gıdanın bulunduğu insani yardım malzemesini Muratpaşa Belediyesi’yle deprem bölgesine ulaştırdı. Fransız kuruluşun yöneticileri Alain Lascombes, François-Xavier, Zelie Peaumier ve gönüllü tercüman Safye Şimşek hafta başında deprem bölgesine gelerek Muratpaşa Belediyesi’nin devam eden çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ekip, bölgedeki temaslarının ardından Antalya’ya geçerek Muratpaşa Belediyesi yetkilileriyle iş birliği olanaklarını değerlendirdi.

Yenilikçi projeler, akıllı tasarruf Yenilikçi projeler, akıllı tasarruf

EĞİTİMLER MAYIS’TA BAŞLAYACAK

Bu çerçevede, Muratpaşa Belediyesi’nin Mahalle Afet Gönüllüsü (MAG) programı ele alındı. Toplantıda deneyim paylaşımı, eğitici eğitimi, malzeme desteği gibi konular gündeme geldi. Muratpaşa Belediyesi’nin MAG programında mayıs ayında eğitimler başlayacak. MAG olmak için Muratpaşa’nın 55 mahallesinden bin 27 kişi başvuruda bulundu. En çok başvuru 108 başvuruyla Güzeloba Mahallesi’nden geldi.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM