Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Elmalı Gümüşyaka Mahallesi’nde tarım alanlarını sulamada zorluk çeken çiftçilerin mevcut su kaynaklarından tarım arazilerine suyun taşınabilmesi için bin metrelik plastik sulama borusu yardımı yapıldı. Gümüşyaka Mahallesi’nin Güldürgü ve Kızuçlutaşı su kaynaklarından çıkan sulama suyunu uzun yıllardır arıklar ile Uzunerik mevkisine taşıyarak tarımsal sulama yapmaya çalışan çiftçiler, yeni sistem ile su kayıplarını ve zaman kaybını en aza indirerek modern bir sulama yapabilecek.

TALEP YERİNE GETİRİLDİ

Mahallenin tarımsal sulama konusunda uzun yıllardır sıkıntı çektiğini söyleyen Gümüşyaka Mahalle Muhtarı Hüseyin Öz, “Mahalle olarak suyumuz var ancak bu suyu ne yazık ki verimli bir şekilde kullanamıyorduk. Büyükşehir Belediyemizin bölgemizde ve diğer mahallelere tarımsal anlamda destek verdiğini öğrendik ve bu destekten mahallemizin de faydalanabilmesi için talepte bulunduk. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri talebimizi hemen incelemeye aldı ve keşiflerini yaptı. Talebimiz olan bin metre sulama borularını mahallemize teslim etti” dedi.

Gümüşyaka mahallesi tarımsal sulama (33)

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Su kaynaklarından tarım alanlarına boruları çekmeye başladıklarını dile getiren Muhtar Öz,  önümüzdeki sene hem ürün verimliliğinde hem de çeşitliliğinde artış yaşanacağını ve çiftçilerin yüzünün güleceğini söyledi. Muhtar Öz, “Bizi bu konuda yalnız bırakmayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e mahallelimiz adına çok teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

700 DÖNÜM ARAZİ SUYLA BULUŞACAK

Üreticiler, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekten dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. Çiftçi Ali Şentürk, şunları söyledi: “Talebi geri çevirmeyen sözünün eri Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ederim. Bizim kaynaklarımızdan çıkan su önceden dereye akıp gidiyordu. Arazi şartlarından dolayı elimizden bir şey gelmiyordu. Çok fazla bir verim alamıyorduk. Şimdi bu borular sayesinde 700 dönüm arazimizi suyla buluşturacağız. Artık birçok meyve, sebze ve tahılı yetiştirebileceğiz. Artık akan suya yukarıdan bakmayacağız, en küçük damlasına kadar istifade edeceğiz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK

Yeni döşenen sulama boruları ile önceden saatler süren sulama işinin artık daha kısa sürede yapılabileceğini söyleyen çiftçi Nevra Öz de “Sulama yapmak istediğimizde hemen suya ulaşabilmek bizim için büyük kolaylık. Su sıkıntısı yüzünden her istediğimizi bahçelerimizde ekip dikemiyorduk. Arazimiz var ama kullanamıyorduk. Artık getirisi yüksek ürünler yetiştirebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Muratpaşa’da nikah yoğunluğu Muratpaşa’da nikah yoğunluğu

Gümüşyakalı üreticiler suyun bollaşmasıyla arpa, buğdayın yanı sıra elma, armut, şeftali gibi daha farklı sebze ve meyvelerin de üretimini yapabileceklerini dile getirdi.  

Editör: Yağmur Naz Yıldırım