İYİ Parti İl Yönetimi, Aksu İlçe Yönetimi ve partililer, Aksu Belediyesi önünde dün yaşanan olaylara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama yapan İYİ Parti İl Başkanı Vahdet Afşin Karacan, bir belediye başkanının halkın seçtiği temsilcileri susturamayacağını ve yaşananların demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirtti.

KARA BİR LEKE

Yaşanan olayların kara bir leke olduğunu söyleyen Başkan Karacan, “Aksu Belediye meclisinde ve sonrasında yaşanan olaylar, ülkemizdeki demokrasi anlayışının, çok sesliliğe tahammülün ne denli geriye gittiğinin en somut göstergesi olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. Demokrasiden, çok seslilikten, halk iradesinin üstünlüğünden bahseden iktidar partisi AK Parti’nin ilçe belediye başkanı, meclis toplantısında ortaya koyduğu tutum ve davranışla Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihine kara bir leke çalmıştır. Dilerseniz olayın yaşandığı güne hep birlikte bir dönüş yapalım. Mecliste gündemin 6’ncı maddesi ile ilgili, tüm siyasi parti grupları görüşlerini açıklıyor. Sıra partimizin grup sözcüsü Sayın Ramazan Özen’e geldiğinde bu maddenin Aksu halkının aleyhine de olup olmadığı, ranta konu olup olmadığı yönünde kendileri Başkan Halil Şahin’e bir takım sorular yöneltiyor. Milletimizin oylarıyla seçilmiş Aksu Belediye Meclis Üyelerimiz, bu sorulara yanıt alamıyor. Konunun tekrar komisyona gönderilmesini, sorulara açıklık getirilmesini talep edince de Başkan Şahin’in cevabı “Alın arkadaşları, Nevzatı’da atın, arkadaşlar alın atın dışarı” şeklinde oluyor. Başkanlarının emriyle harekete geçen zabıtalar ve güvenlik görevlileri İYİ Parti Aksu Belediye Meclis Üyelerimiz Ramazan Özen ve Nevzat Akcan’ı yaka paça meclis salonundan atmaya çalışıyorlar” dedi.

RANTLA MI ANILMAK İSTİYORSUNUZ?

Başkan Şahin’in geçmişten ders çıkarmadığını belirten Karacan, “Halkın sesini duyurmak, vatandaşlarımızı temsil etmek için seçilmiş meclis üyelerini, meclis salonundan çıkarmak ne demek Sayın Başkan? Bu topraklar Patara Antik Kenti’nde dünyanın ilk meclis binasına ev sahipliği yapmıştır. Hadi, Kaş sana uzak kaldı anladık. Günümüzden yüzyıllar önce, bugün Aksu sınırları içerisinde yer alan, Perge Antik Kenti’nde, ‘Dünyanın ilk kadın belediye başkanı’ olarak yaşamış Plancia Magna’nın hayatından da hiç mi feyz almadın? Hiç mi kendine ders çıkarmadın? Tarihi kaynaklarda, ‘Dünyanın ilk kadın belediye başkanı’ olarak geçen Plancia, günümüzden tam bin 800 yıl önce halkına ve halkının seçtiği temsilcilere öylesine saygı duymuş ki; halkı onu ölümsüz kılmak, gelecekteki başkanlara yol gösterici olması için uğruna heykeller yaptırmış, onlarca yazıt oluşturmuş. Hadi, bu da size çok uzak geldi. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı esnasında meclis kurup milleti dinlediğini de mi göremediniz? Orion Bazaar ihalesi önümüzde duruyor. Kamuya ait taşınmazları, adrese teslim ihalelerle nasıl birilerine ya da bir takım çıkar çevrelerine peşkeş çekebiliyorsunuz? Siz, Plancia Magna gibi değil de asfalt ihalesi, petrol yeri, turizm bölgelerindeki kaçak yapılarla yani rantla mı anılmak istiyorsunuz?” diye konuştu.

KENDİSİNİ “AKSU’NUN TEK ADAMI” OLARAK GÖRÜYOR

Antidemokratik uygulamalarla belediyenin yönetilemeyeceğini söyleyen Başkan Karacan, “Sayın Şahin’e soruyorum; bir belediye başkanı, halkın seçtiği temsilcilerini susturarak nereye varabilir? Antidemokratik uygulamalarla bir belediye ne denli sağlıklı yönetilebilir? Despot uygulamalar daha ne kadar sürdürülebilir? Tek adam rejiminin oldu bittileri, kanunsuzluk katmerlenmiş gidiyor. Aksu Belediye Başkanı Sayın Halil Şahin de kendisini ‘Aksu’nun tek adamı’ olarak görüyor ve halkın malını korumak isteyen meclis üyelerimizi ‘Atın dışarı’ diyerek tek adamlığını ilan ediyor. Sayın Başkan, hangi suçlarınızın ortaya çıkması korkusu sizi bu kadar saldırganlaştırıyor? Kimse kusura bakmasın, yan gelip keyfine de bakmasın. Meclis üyelerimiz sahipsiz değildir. Aksu hiç sahipsiz değildir. Usulsüzlük var ise demokrasi çizgisinden sapılmış, hukuksuzluğun karanlığı içine doğru bir gidişat var ise bizler tabiki bunları dile getireceğiz, bazı konuların gün ışığına çıkarılmasını talep edeceğiz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-08-03 at 17.55.51

SÖZLÜ VE FİZİKİ SALDIRIDA BULUNMAYI TERCİH ETTİLER

Belediye binasında darp edildiklerini söyleyen Karacan, şöyle konuştu: “Bu bağlamda, İYİ Parti İl Başkanlığı olarak, Sayın Şahin’i makamında ziyaret ettik ve meclis toplantısında yaşanan sorunla ilgili kendilerinden bilgi almak, tavrının yanlış olduğunu dile getirmek istedik. Ancak kendileri bize bilgi vermeyi ve hatasını kabul etmeyi değil, antidemokratik söylemlerini devam ettirmeyi seçmiş, bu olumsuz tavrınla da yetinmeyerek sözlü ve fiziki saldırıda bulunmayı tercih etmiştir. Bu tablonun devamındaysa salondaki kameralara rağmen, içerideki insanlara dahi aldırış etmeyen bir belediye çalışanı önce bana kabadayılık yapmak istemiş, ardından araya giren İl Başkan Yardımcımız Sayın İrfan Yılmaz’ı darp etmekten geri durmamıştır. Tam da ortamın gerildiği bu anda biz, Osmanlı İmparatorluğumuzun kurucusu Osman Gazi’nin hocası Şeyh Edebali’nin ‘Ey oğul artık Beysin! Bundan sonra öfke bize, uysallık sana’ sözleriyle Aksu Belediye Başkanı Sayın Halil Şahin’e seslenirken, sükûnet çağrısı yaptığımız bir anda, ne hikmetse Sayın Şahin, kendisini yatıştırmak için yanına yaklaşan partimizin il yönetim kurulu üyesini önce itiyor ardından da yumruk atıyor. Tekrar sükûnet çağrısı yaparak, olayın büyümemesi için belediyeyi terk ettik. Görülen o ki; tek adam rejiminden destek alanlarla konuşarak bir sorun ortadan kalkmıyor, halk iradesi yok sayılıyor”.

GEREKLİ ŞİKAYETLERİ YAPTIK

Yaşananların kamera kayıtlarında görülebileceğini vurgulayan Karacan, “Meclis toplantısında ve sonrasında kendisinden bilgi almak için makamında ziyaret ettiğimiz Sayın Şahin ve belediye çalışanlarıyla yaşananlar tamamen bu şekildedir. Aksini iddia eden varsa meclis kamera kayıtları da makamda geçen konuşmaların kayıtları da ortadadır. İyi niyetle gittiğimiz belediye binasında divan ve yönetim kurulumuza sözlü ve fiziki saldırıda bulunan Sayın Şahin ve belediye çalışanları hakkında emniyet birimlerimize gerekli şikayetlerimizi yapmış durumdayız. Hukuki yollardan hakkımızı sonuna kadar aradığımız gibi vatandaşlarımızın hakkının da gasp edilmemesi için sonuna kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Belediye başkanının görevi mecliste seçilmiş üyelerimize söz vermek ve dinlemektir. Çünkü bizim meclis üyelerimiz rantı değil, çıkar çevrelerini değil, kendi ceplerini hiç değil, sadece ve sadece vatandaşlarımızın hakkını, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını düşünmekte, aynı zamanda gözetmektedir. 21 yıldır iktidarda olan AK Parti zihniyeti, maalesef ranta ‘dur’ demek isteyenlere karşı her türlü yola başvurmaktadır” dedi.

SÖZ VERİYORUZ

Başkan Karacan, sözlerini şöyle tamamladı: “Başta Aksulu hemşehrilerimiz olmak üzere tüm Antalyalılara söz veriyoruz. İyilere sözlü ve fiziki saldırılar işlemez. İyiler hakkaniyetten, doğrudan şaşmaz. İyiler ve cesurlar hareketi iktidar yürüyüşünü her şeye rağmen sürdürecektir. Milletimizin hakkını korumaya, iyi olmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Hiç kimsenin bundan zerre kadar şüphesi olmasın”.

Başkan Yıldırım'dan bayram kutlaması Başkan Yıldırım'dan bayram kutlaması

Başkan Karacan, açıklamanın ardından belediye binası önüne siyah çelenk bıraktı.

WhatsApp Image 2023-08-03 at 17.55.50

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM