Devlet öldürmez! Devlet öldürmez!

Geçtiğimiz hafta Aksu Belediye Meclisi ve devamında yaşanan olaylar, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de gündeme geldi. İYİ Parti Grup Sözcüsü Ertürk Yazar’ın yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamanın ardından gündem dışı söz alan Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, İYİ Partililer’e yönelik “Bu kadar yanlışı üst üste yaptılar; ama hala konuşuyorlar. Böyle bir duruma düştükleri için kendilerine hakikaten, ‘yazıklar olsun’ diyorum” ifadelerini kullandı. Daha sonra söz alan İYİ Partili Ramazan Özen ise “Kendisine buradan sesleniyorum; altıncı maddenin görüşülmesiyle ilgili bütün kamera kayıtlarını paylaşsınlar. Eğer ben bu konuyla ilgili haddimi aşan bir şey yapmışsam özür dilemesini bilirim” şeklinde yanıt verdi.

YÜZ DE YOK!

İYİ Partililerin belediyeye gelişinin kurgulanmış bir şey olduğunu söyleyen Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, “Gündemin altıncı maddesinde içerisinde belediyeye ait 13 tane dükkan, 2 tane düğün salonu bir tane de kültür merkezi olacak şekilde bir proje var. Bununla ilgili arkadaşlar aylarca çalışmış, komisyonlara kadar gelmiş. O gündemle ilgili de komisyonda İYİ Parti grubunu temsil eden arkadaş ‘olur’ vermiş. Mecliste ise İYİ Parti Grup Sözcüsü arkadaş, bu maddenin geri çekilmesini istedi. Ancak grup sözcüsü arkadaş samimi olursa sıkıntı yok; ama geriye doğru götürmeye baktığın zaman orada bir samimiyetsizlik var. Ona rağmen biz ciddiye alarak anlatmaya çalıştık. Bu proje, zamanla yarışan bir proje. Biz ilk dönemde de bir proje hazırladık ve o süreyi bir şekilde kaçırdık. Bunu tekrar ötelemek olmaz. Ben de bilgilendirmeyle ilgili konuşmaya başladığım zaman söz almadan, direkt bağıra bağıra benim sözümü bastırmaya çalıştı. Meclisi idare eden başkanın sözünü keserek, hakaretvari ve bağıra bağıra konuşulunca yapılması gerekeni yaptım. Dışarı alıp ‘Orada bağırın’ dedim. Ondan sonra yaklaşık 30 kişi belediyeyi basıyor. ‘Buyrun’ dediğimde; selamsız şekilde, baskın yapar gibi gelip ‘Biz hesap sormaya geldik’ diyen insanlara ne denebilir? Biz edebiyle geleni hürmetle ağırlarız. Üzerimize geldiler, ufak tefek tartışma oldu. Korkuteli’deki meclis üyesi bile yarım saat içerisinde belediyeye gelebiliyorsa kurgulanmış bir şey vardır. İnsan bir yanlış yaptığı zaman bir de bunun yaygarasını yapmaması lazım. Suçluluk psikolojisiyle gidip emniyette şikayetçi oluyorlar. Bu kadar yanlışı üst üste yaptınız; hiç olmazsa bir yüz olur da seslenmezsin; ama o da yok. Burada konuşacak çok bir şey de yok. Böyle bir duruma düştükleri için kendilerine hakikaten, ‘yazıklar olsun’ diyorum. Hala burunlarının dikine gidiyorlar” dedi.

KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR

İYİ Parti Meclis Üyesi Ramazan Özen ise Başkan Şahin’in kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini söyledi. Özen, “2019 seçiminden sonra Aksu Belediye Meclisi’nin canlı yayınlanması noktasında öncelikle MHP Grubu önerge verdi. Ancak daha sonra vermiş oldukları önergeye, başkan artık nasıl ikna ettiyse, mecliste ret oyu verdiler. Daha sonra biz önerge verdik; ama yine Sayın Başkan, o dönemde şeffaf belediyeciliğe yakışmayacak şekilde, meclisin canlı yayınlanması talebimize ‘Hayır’ oyu verdirtti. Şimdi görüyoruz ki; bugünler için yapmış bunu. O mecliste gündemin altıncı maddesiyle ilgili kamuoyunu yine yanlış bilgilendiriyor. Bizim sorduğumuz sorular gayet açık; ‘Proje hazır mıdır? Projenin maliyeti nedir?’ Çünkü yap-işlet- devret  modeliyle 20 yıllığına istenen bir yetki var ve orada şunun da altını çizdik; bu proje Aksu için gerçekten gerekli. Gelin komisyona geri gönderelim. Komisyondaki arkadaşımıza yeterince bilgi verilmemiş. ‘Tekrar değerlendirme yapılsın, meclisten geçirelim’ dedik. Maaalesef Sayın Başkan, orada cevap vermek yerine farklı konulara girdi. Sataşmadan dolayı söz hakkı istedim, kendisi söz hakkı vermek istemeyince ben de açıklama yaptım. Bu açıklamanın üzerine, yine kendisine yakışır şekilde, zabıta arkadaşları göndererek birtakım işlerin içine girmeye çalıştı. Şunu söylüyorum; sonuçta meclisin kamera kayıtları var. Kendisine buradan sesleniyorum; altıncı maddenin görüşülmesiyle ilgili bütün kamera kayıtlarını paylaşsınlar. Biz nerede hakaret etmişiz, kendileri ne cevaplar vermiş kamuoyu da görsün. Eğer ben bu konuyla ilgili haddimi aşan bir şey yapmışsam özür dilemesini bilirim. Ancak kendisi kamuoyunu yanlış yönlendiriyor. Kayıtları kamuoyuyla paylaşsınlar ve kamuoyu kendi kararını versin” diye konuştu.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM