Kaleiçi hikayelerine karekodla yolculuk Kaleiçi hikayelerine karekodla yolculuk

Nasreddin Hoca’nın torunları Kepez’de bir araya geldi. Akşehir Belediyesi Sıla Buluşmaları, Kepez Belediyesinin katkıları, Akşehiri Sevenler Derneği’nin(AKSEVDER) işbirliğiyle düzenlendi. Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki ‘Sıla Buluşmaları’na Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Akşehiri Sevenler Derneği Başkanı Tuncay Kesim ve çok sayıda Akşehirli katıldı. Nasreddin Hoca’nın torunları bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıkları etkinlikte gönüllerince eğlenme fırsatı buldular.  Sıla Buluşmalarına katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Akşehir Belediyesi’nin Kepez Belediyesi’nin ilk kardeş belediyesi olduğunu belirterek, “Akşehir bizim medeniyetimizin en önemli merkezi, Konya kadim Türk tarihinin en önemli başkentlerinden birisidir. Konya’nın hangi ilçesine giderseniz gidin sizi iki hakikat karşılar. Köklü Türk tarihinin izleri, manevi önderlerin bıraktığı silinmez izler” dedi.

KONYALILAR DA, AKŞEHİRLİLER DE BİZİM CANIMIZ

Akşehir denilince ilk akla gelenin Nasreddin Hoca, olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Türkiye’nin önde gelen okul öncesi eğitim kurumumuzun adı da Nasreddin Hocamızın ismiyle tesviye edilmiştir.  Bundan sonraki süreçte de Nasreddin Hoca şubelerine yeni şubeler gelecek. Şehrimizdeki Konyalılar da, Akşehirliler de bizim canımız ciğerimiz. Bu ortamları tesis etmek, kardeşliğimizi derinleştirmek, birbirimizle dostluğumuzu pekiştirmek bunlar çok anlamlı. Kalplerimizi birleştirmeye geldik. Birbirimizin o gülen yüzlerinden enerji almak, birbirimizin muhabbetiyle gönlümüzü aydınlatmak işte bu tarifsiz bir devlet” diye konuştu. Yaklaşan Ramazan-ı Şerifi tebrik eden Başkan Tütüncü, “Kalbiniz kalbimizdedir, kalbinizdeki sevgiler kalbimizdedir, kalp kalbe gönül gönüle geleceğe doğru yürüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

ÇOK GÜZEL İŞLERE İMZA ATIYOR

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya da konuşmasına Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye övgüler yağdırarak başladı. Başkan Tütüncü’nün hem siyasette, hem de belediyecilikte kendilerinden çok deneyimli olduğunu belirterek,“Hakan başkanımızın deneyimlerinden çok istifade ediyoruz. Yürekten kutluyoruz. Çok güzel işlere imza atıyor. Sizlere çok güzel hizmetler yapıyor. Sizler adına Hakan başkanımız kutluyorum“ dedi.

SILA BULUŞMALARININ İLKİ KARDEŞ BELEDİYEDE

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Kepez Belediyesinin ilk kardeş belediye olması sebebiyle ‘Sıla Buluşmaları’nın ilkini de Antalya’da Kepez’de gerçekleştirdiklerini söyledi. Kepez’de yaklaşık 30 bin civarında Akşehirli olduğunu da belirten Başkan Akkaya, “Nasreddin Hoca, malum Akşehir gölüne maya çalmış, hemşehrilerimiz gölü yetinmemiş torunlarımız biraz daha aşmalı demiş, Antalya’ya Akdeniz’e maya çalmaya gelmişler. Hangi mayayı çalmışlar, burada kardeşlik mayasını çalmışlar. Burada kardeşçe yaşıyorlar” diye konuştu.

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM