TFSKD Antalya Şube Başkanı Harun Reşat Çakmak, saha komiserlerini buluşturan ortak paydanın futbol olduğunu ve TFSKD Antalya Şubesi’ni daha ileriye taşıyacak çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Türkiye Futbol Saha Komiserleri Derneği (TFSKD) Antalya Şube Başkanı Harun Reşat Çakmak, yönetim kurulu olarak bir yıl önce göreve geldiklerini ve bu süreçte ggüzel çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yönetim olarak ilkleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Çakmak, şube üyelerine ve Antalya futboluna katkı sağlayacak projeler üreteceklerini belirtti. Kadın üye sayısının en fazla olduğu şubenin, Antalya Şubesi olduğunu ifade eden Çakmak, şube yönetimi olarak kadın üyelere her zaman destek olduklarını ve kadın üye sayısının artmasını istediklerini vurguladı.

Göreve geleli bir yıl oldu. Genç ve dinamik bir yönetiminiz var. Bugüne kadar ne tür çalışmalara imza attınız?

Yönetim kurulumuzda yer alan arkadaşlarımızın hepsi; genç, dinamik ve kendi alanlarında uzman arkadaşlar. Ben, bu başarılı insanların hepsini bir araya topladım. Ortak tutkumuz; futbol. Yönetim ve şube üyeleri olarak; bizi futbol birleştirdi. Yönetim kurulu olarak, ‘Derneğimizi nasıl daha ileri götürebiliriz, şube üyelerimizi nasıl daha başarılı kılarız?’ noktasında bir görev dağılımı yaptık. Bu kapsamda güzel çalışmalar yaptığımıza inanıyorum. Yedi kişiden oluşan yönetim kurulumuzda, her yönetim kurulu üyesinin farklı görevleri var. Başkanvekilimiz Veli Çelik hocamız, ilçelerdeki üyelerimiz ve sosyal çevreyle ilgili iletişimizi sağlayarak derneğimizin Gazipaşa’dan Demre’ye kadar tanınmasında bir yıl içerisinde büyük katkı sağladı. Genel Sekreterimiz Abdullah Güneş, il merkezi ve ilçelerde özellikle futbolla ilgili kamu kurum ve kuruluşlar, spor insanları ve diğer tüzel kişilerle olan koordinasyonu sağlayarak faaliyetlerimizin anlatılmasına katkı sağlıyor. İdari Sekreterimiz Emrah Üçöz, maç atamalarından sorumlu yönetim kurulu üyemiz. Maç atamalarını derli toplu hale getirerek, üyelerimiz arasından profesyonel ve amatör maçlara düzenli ve adil bir şekilde, önem derecelerine göre atamalar yaparak üyelerimiz arasındaki bağları güçlendirdi. Mali Sekreterimiz İzzet Aslan, derneğimizin bütün gelir ve gider hesaplarının resmi usule göre  düzenli tutulmasını sağlayarak, bizlere büyük katkı sağlıyor. Maç ücretlerinin günü gününe bordrolanması, TFF’ye gönderilmesi ve ücretlerin zamanında üyelerimize dağıtımının yapılmasının düzenli hale getirilmesinde büyük emekleri var. Sosyal İşlerden Sorumlu Başkanvekilimiz Ali Topmulu, dernek üyelerimizin birtakım giderlerinin azaltılması için, kurum ve kuruluşlarla sözleşmeler yaparak onlara özel indirimler sağlıyor. Derneğimizin sosyal hayatın içinde var olduğunu herkese gösterme gayretinde çalışmalarını sürdürüyor. Medya ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yağmur Naz Yıldırım ise derneğimizin parlayan yüzüdür. Üstlendiği önemli görevin sorumluluğu gereği, bütün faaliyetlerimizin kamuoyuna yansımasına özen göstererek bu konuda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktadır. Ayrıca kadın saha komiserliğinin tanıtımına yaptığı katkı yadsınamaz.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTTUK

Şansımız, seçimden kısa bir süre sonra pandemi dönemi girdi. Bu süreçte görüntülü toplantılarla arkadaşlarımızın gülen gözlerini gördük. Sezon başladığında tekrar büyük bir heves ve mutlulukla Antalya futboluna hizmet etmeye başladık. Yönetime geldiğimizde, arkadaşlarımıza maç ücretlerinin arttırılacağının sözünü vermiştik. Genel merkezimizin de üstün gayretleriyle maç ücretlerini neredeyse iki katına çıkardık. Bu noktada Genel Başkanımız Hüseyin Doğan’a teşekkür ediyorum. Bizim en büyük avantajımız, genel başkanımızın Antalyalı olması. Bize her konuda yardımcı oluyor. Bu arada ilçelerimizdeki arkadaşlarımızı saha komiserliğine teşvik ettik. İlçelerde de bir sıkıntı yaşamıyoruz. Tüm ilçelerimizde saha komiseri arkadaşlarımız var. Antalya merkezden ilçelere giden arkadaşlarımız için yakıt desteği sağladık. Bu, bu ilk. Üyelerimize yağmurluk sözümüz vardı. Yönetim olarak bir sponsor firmayla anlaştık ve sahada görev yapan tüm arkadaşlarımıza yağmurluklarını dağıttık. Yönetim olarak bu sözümüzü yerine getirmenin de mutluluğunu yaşıyoruz.

IMG_1670

Şubenizdeki kadın üye sayısı, diğer şubelere göre epey fazla. Kadın üyelerin derneğinize ve futbola olan katkısını nasıl görüyorsunuz

Kadın saha komiserlerimiz, bizim karda açan kardelen çiçeklerimiz. Onların hepsine ayrı ayrı önem veriyoruz. Biz geldiğimizde şubemizde üç tane kadın saha komiseri vardı. Biz bu sayıyı sekize çıkardık. Bugün Türk futbolunda Ankara, İstanbul İzmir ve Bursa’dan sonra en çok saha komiserine sahip il Antalya. Kadın saha komiseri sayısında ise liderlik bizde. Daha önceki dönemlerde, Süper Lig’de görev alan bi tane kadın saha komiserimiz vardı. Bu sezon bir kadın üyemize daha Süper Lig’de görev verdik. O da bizi mahcup etmedi. Genel Merkezimizin de övgüsünü aldı. Bizi en güzel şekilde temsil ettiği için kendisine buradan ayrıca teşekkür ediyorum. Özellikle Süper Lig’de saha komiserinin kadın oluşu, tribünlerde ve futbol kamuoyunda daha çok dikkat çekiyor. Görevli kadın saha komiserimizin de duruşu ve görev anlayışı bizi çok mutlu etti. Kadın üyelerimize daha çok görev vermeyi ve önümüzdeki dönemde kadın üye sayımızı daha da arttırmayı hedefliyoruz. Çünkü ben şuna inanıyorum; kadın futbolun bir süsüdür. Sahada dik duruşuyla hem küfürü önler hem de Fair Play ortamının sağlanmasına yardımcı olur.

IMG_1643

Önümüzdeki süreçte üyelerinize ve antalya futboluna katkı koyacak ne tür çalışmalar planlıyorsunuz?

Göreve geldiğimizde, ‘Ahde Vefa’ isimli bir program yaptık. Antalya’da amatör futbola emek vermiş herkese, gelmiş geçmiş tüm şube başkanlarımıza plaket verdik. Bu Antalya’da bir ilkti. Bunun devamını da getirmek istiyoruz. ‘En iyi futbolcu’, ‘En iyi antrenör’, ‘En centilmen futbolcu’ gibi ödüller dağıtarak, futbolun Altın Kelebek ödüllerini dağıtan bir kuruluş olmak hedefindeyiz. Şube üyeleri olarak, ailelelerimizin de katıldığı etkinlikler düzenledik ve bunun da devamını getirmek istiyoruz. Dayanışma ve aile olma duygusunu daha da arttırmak istiyoruz. Ayrıca Antalya’da bir ilki daha gerçekleştirdik. Bizim şubemiz, kurulduğu günden beri hiçbir zaman okul sporlarında görev almamış. Biz TFF İl Temsilciliği ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile istişareler yaparak okul sporlarında da görev almaya başladık. Derneğimizi her platformda daha güzel yerlere getirmek ve ismini daha çok duyurmak için çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde derneğimizi çok daha iyi yerlere getireceğiz.

IMG_1641