Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Aksu Belediye Meclisi’nde muhalefetin ‘Biz muhalefetiz, sizin yaptığınıza karşı çıkacağız’ anlayışıyla hareket ettiğini belirterek, “Bunlardan ne bekliyorsun?” dedi.

Aksu’da yapılması planlanan tüm projelerin takipçisi olduklarını söyleyen Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, başarısız olmalarını bekleyen ve “Acaba bize iş düşer mi?” anlayışıyla hareket edenlerin olduğunu belirtti. Aksu’da göreve geldikleri günden bu yana birçok hizmet yaptıklarının altını çizen Başkan Şahin, başarılı oldukları için üzerlerine bu kadar fazla gelindiğini ifade etti.

Hükümet Konağı ve hastane inşaatları durdu. Bu projeler, Aksulu vatandaşları en çok heyecanlandıran iki proje. Ne zaman tamamlanacak?

Devletin bir işleyişi var, hiyerarşisi var. Neticede Hükümet Konağı inşaatının da yüzde 70’in üzerinde kısmı bitmişti Müteahhit tek taraflı fesih hakkını kullanmıştı. Bizim bildiğimiz; yeniden ihale yapılmış olması lazım. Yılbaşına kadar da bunun hepsinin bitmesi planlanıyor. Tüm projelerimizin bire bir takipçisiyiz. Ankaraya’ya gittiğimizde tüm projeleri takip ediyoruz; ama ilk takip ettiğimiz proje Hükümet Konağı ve hastane. Hastanenin de yeniden ihalesi yapılacak. Yakın zamanda tekrar ihaleye çıkacak. İhalesi yapıldıktan sonra en kısa sürede tamamlanacak.

Vatandaşın düğün, cenaze gibi iyi ve kötü günlerinde yanında oluyorsunuz. Bu, vatandaş tarafından takdir ediliyor; ama bir yandan da hizmetler tamamlanmadığı için eleştiriler oluyor. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Aksu’da ne varsa, ‘Hepsini şu kadar zamanda bitireceğiz’ bir şey yok; ama neler varsa da belediyenin imkanları ölçüsünde yapmaya çalışıyoruz. Diğer kurumlarda biten işleri de takip ediyoruz. Hangi kurum olursa olsun, vatandaşın işini zaten takip ediyoruz; ama düğün, cenaze işi de olması gereken bir iş. Herkesin iyi veya kötü gününde yanlarında oluyoruz. Hangi işi takip etmedik ki? Belediye olarak şu an sahada ekiplerimiz var. Belediyenin içerisinde de herkes çalışıyor. Bazen kıyaslama da yapılması lazım. Bizden önce de belediye vardı burada. Var mıydı? Nerede vardı? Milletin hangi işine baktı? Telefona baktı mı? İyi gününde, kötü gününde oldu mu? Ankara’ya giderek herhangi bir işin takibini yaptı mı? Hiçbir şey yoktu. Sadece vatandaş, hayırsever aracılığıyla okul, cami bir şey yapılıyorsa ‘Onları ben yaptım’ diye geçiniyordu. Dolayısıyla bir de bizimle onu kıyaslaması lazım. Şu an belediyenin limitsiz bir bütçesi yok. Biz 40 milyonluk bütçeyi 230 milyona çıkardık. Biz 6 tane parkı olan Aksu ilçesinde bu sayıyı 80’e çıkardıysak, biz burada hizmet üretmemiş mi oluyoruz? Şu anda hemen hemen her mahalleye kapalı pazar yaptık. Bunlar hizmet değil mi? Ufak tefek şeylere, çöpün alınıp alınmadığına bakıyoruz; onun üzerinden eleştirmeye çalışıyor. İyi de bizim burada 10 bine yakın çöp konteyneri var. Belediyenin şu an çalıştırdığı personel 450. Temizlik işlerinde çalışan personel sayısı belli, imkan belli. Bu kadar çöp konteynerini alıyorsun, yanında dışarı dökmüş adam. Kasıtlı olabilir, hepsi olabilir. Dışarı döktüğünde hemen vatandaş servis ediyor bir yere, haberini yaptırıyor. Bunlara bakıldığında bizim başarılı olmamız mı yoksa başarısız olmamız mı isteniyor? Bir kesim var, eğer biz başarısız olursak yarın bir seçim olduğunda kendilerine iş düşer mi diye hesap yapıyor. Eğer biz başarısız olsaydık, bu şekilde üzerimize gelirler miydi?

IMG_4419

Mahalle toplantılarınıza hız verdiniz. Bu toplantıların çoğuna AK Parti İlçe Başkanı Tevfik Fuat Cebeci, meclis üyeleriniz ve teşkilat mensupları da katılıyor. Seçim çalışmalarına başladığınız söylenebilir mi?

Bizim pandemiden önce belediye olarak mahallelerde bilgilendirme toplantılarımız vardı. Son iki senedir pandemiden dolayı bunları yapamadık. Şu anda tekrar bilgilendirmelere başladık. Bu seçimle ilgili değil aslında. Seçim olsa da olmasa da bizim yol haritamızı biraz da vatandaşın talepleri, onlarla yaptığımız istişareler belirliyor. Mesela bazı mahallelerdeki sıkıntılar Ankara ayaklı. O nedenle, o mahallelere teşkilatımızı da götürmeye çalışıyoruz. Ankara’ya gittiğimizde ilçe başkanıyla masaya oturduğumuz zaman daha etkili oluyor. Ancak normal bir ev davetine gittiğimizde, oraya kendimiz gidiyoruz. Teşkilatımızı götürmüyoruz. Seçim çalışması pozisyonunda değil; ama bize de her türlü soru geliyor, cevap veriliyor.

Mecliste muhalefet partileri tarafından sert eleştirilere maruz kaldığınız durumlar oluyor. Bu eleştiriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biz muhalefete ısrarla, ‘Kararları tek başımıza değil birlikte alıyoruz’ diyoruz. Biz gittikten sonra burada yapılan işler konuşulduğunda başkanın da meclis üyelerinin de ismi geçer. Daha önce burada bir sürü yanlışlar yapılmış. Burada o yanlışlar yapıldığında da sadece başkanın adı değil tüm meclis üyelerinin ismi konuşuldu. Onlar da şunu diyor; ‘Biz muhalefetiz, sizin iktidar olarak yaptığınıza iyi demek mecburiyetinde değiliz. Biz muhalefet olduğumuz için karşı çıkacağız tabi’ diyor. Bunu yüzüme söylüyorlar, bunlardan ne bekliyorsun? Mecliste ne diyorlar, ne için konuşuyorlar? Konuşmuş olmak için konuşmamalı meclis üyesi. ‘Aksu’nun menfaati olduğu zaman hep elimiz havada diyorlar’ ya. ‘Hadi görelim, anlat’ dediğimizde ne anlatıyorlar ki? Aksu’da siyaset hizmet üzerine odaklanmak üzere değil, iktidarda olan ekibe iş yaptırmamak üzere. Bunu açık açık söylüyor adam. Yetki devriyle ilgili yıllardır uğraşıyoruz. Hala ‘Bunu niye verdiniz?’ diyen grup sözcüsü arkadaş var. Siyaset anlayışı bu olmamalı. Ben hep bunu savunuyorum. Burada Aksu’nun menfaatinin ön plana çıkması lazım. Bizim ilçemiz hakikaten güzel ve potansiyelli bir ilçe. Ama zamanla da yarışılarak hizmet üretilmesi lazım. Burada sıkıntı var işte. Ben alfabeden başlayayım diyorum bazen. İlkokuldaki çocuğa anlatır gibi söylüyorum. Tane tane anlatıyorum. Anlaşılmayacak bir şey var mı? Ona rağmen yine sırıtıyorlar.