Akbabalar nasıl kuşlardır hepiniz bilirsiniz. Akbabaların başları kel, kursakları büyüktür. Yürümeye ve leşleri tutup kaldırmaya yapıları gereği yatkındırlar. Bir yerde leş olunca hepsi bir araya gelir ve ortada bulunan leşten hepsi kursağına girecek payı alır. Bu tür kuşlar genel olarak Avusturalya ve Okyanus Adalar dışında ılıman yerlerde yaşarlar.

Son zamanlarda havasından mıdır suyundan mıdır ki Aksu’ya da uğramış bu akbabalar. Neredeyse her iki günde bir çıkıp mahallesinde yürümedikleri, sokağın başındaki Ahmet Amca’ya bir selam vermedikleri bölgenin; deyim yerindeyse arkası boş gündemini tutmaya çalışıyorlar. Bir yerde kursak dolduracak bir yem varsa yorumlar, haberler, gösteriler  havada uçuşuyor.

“Kim bunlar?” derseniz; bizlerin bile simalarını çok az gördüğümüz, hatta ve hatta çok uzak değil 1 yıl öncesinde Aksu’nun A’sını  bilmeyenler, bugünlerde Aksu’da nelerin olup bittiğiyle epey ilgileniyorlar.  1 yıl önce Aksu’nun ismini zikretmeyenler biliyorlar ki; burada yenecek yerler ve yemler var. Belki de o yüzden bu bölgeye akın ettiler.

Sahaya inip arka mahalledeki Ayşe Teyze’ye sorsak, “Kim bunlar?” diye; “Nereden türediler de geldiler bilmem” der.  Seçimden seçime popüler olan bu akbabalar, bu dönemde de aktifliğini gösteriyor. 2019, 2020 ve 2021 yıllarında hiçbirini göremediğimiz bu akbabaları , bizler gibi Aksu halkı da görmedi. 

Bölge halkı bilse bilse en popüler meclis üyesini ya da siyasi parti ilçe başkanlarını bilir. Derdi olduğunda ya muhtara ya belediyeye gider.  Belki meclis üyesini bulur ya da parti ziyareti yapar.

Gittikçe kozmopolit bir bölgeye dönen Aksu’da hala yerliler, asıl Aksulular yoğunlukta ve herkes herkesi bilmekte…

Akbabalar leş olduğunda gelir. Yerler içerler ve giderler. Onlar için mesele sadece kursak doyurmaktır. Merak ettiğim soru;

Sizce bu akbabalar ne zaman gider?