Aksu Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda CHP Grubu, tartışmalı Orion Pazar Yeri’nin satılması için meclise önerge sundu. Konuyla ilgili mecliste açıklama yapan Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, ilgili alanın hukuki sıkıntılarının bulunduğunu ve atılacak en doğru adımın alanın satılması ile belediyeye gelir elde etmek olduğunu ifade etti. Söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Mekik ise, önergenin geri çekilmesi ve satış konusunun tekrar değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

KAYNAKLARIMIZI ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR

Orion Pazaryeri’nin hukuki olarak sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, “Belediyenin gelirlerinin yaklaşık yüzde 60’ı ruhsat ve iskan gelirleridir. Diğerleri yan gelirlerdir. Gelirlerimizin büyük bir kısmı, 2019 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği için belediyemiz şu anda kendi öz gelirleriyle çarkını döndürebilecek durumda değil. Sıkıntı çeken vatandaşlarımıza destek olabilmek için kaynaklarımızı arttırmamız gerekiyor. Bizim, vatandaşımızın dertlerini çözmemiz lazım. Belediye bütçemizdeki sıkıntıdan dolayı, sıkıntısı olan vatandaşlarımıza yardım edememek bizi üzüyor. 2009 yılında bizde böyle bir sıkıntı yoktu. Evi yanana yardım ediyorduk, sıkıntısı olanın sıkıntısını çözüyorduk. Çalışan bir belediye vardı. Şu anda maalesef entübe haline getirilmiş bir belediye var. Bir taraftan belediye bütçesi adeta bitirilmiş, sanki belediye batırılmaya çalışılmış. Orion Pazar Yeri’ni satmadığımız takdirde, karşımıza hukuki sıkıntılar çıkıyor. Diğer belediyelerde de hangi partiden olursa olsun, belediye başkanları belediyeye ait parselleri satarak belediyeye gelir sağlamaya çalışıyor. Biz halka, ‘Orion Pazar’ı satmayacağız’ diye söz vermedik. Biz, vatandaşlarımıza ‘Sağlık hizmeti yapacağız’ diye, ‘Kreş yapacağız’ diye söz verdik. Verdiğimiz sözü tutmamız gerekir” dedi.

BİZ ONLARIN DEVAMI DEĞİLİZ

AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Mekik ise, satış konusunun tekrar değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Mekik, “Geçmişte hata yapanlar şu anda burada yok, silindiler. Hata yapanların bir tanesi içerde, bir tanesini siz kovdunuz. Biz onların devamı değiliz. Cumhur İttifakı’ndaki arkadaşların hepsi pırıl pırıl insanlar. Öncekiler bizimle birlikte olsaydı, sizinle beraber gelmezdi. Biz burada doğruya doğru, eğriye eğri diyoruz. Şu anda dozerlerin üzerinde meclis üyelerini, başkan yardımcılarını görüyoruz. Bunlar güzel şeyler. Borç var, yok değil; ama ben bir araştırma yaptım ve en az borçlu belediyelerden birisi Aksu Belediyesi. Bu önergeyi geriye çekelim. Bu satışlardan çok laf duydu bu meclis. Şunu da belirtmek isterim; 2009’dan bu yana belediyeye ait hiçbir yer satılmamış. Biz de bu satış işini tekrar değerlendirelim” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ ON YIL BEKLEDİ

Vatandaşı daha fazla bekletmeyeceklerini belirten Başkan Yıldırım, “Mehmet Mekik, ‘Öncekiler bizden değil’ diyor; ama giden ruhsatlar bizden. Büyük hatalar yapılmış geçmişte. Biz bu hataları düzeltmeye çalışıyoruz. Diyorsunuz ki; ‘Oraya dokunmayalım, buraya dokunmayalım’. Biz beyin cerrahı değiliz ki, milimetrik ameliyatlarla bu işi yapalım. Biz diyoruz ki; burada sıkıntılı bir arazimiz var. Zaten çok kişiler zengin olmuş bunun üzerinden. Bu araziyi satarak belediyemize kaynak olarak kazandıralım. Biz bu satışı yaparken, fiyatının tespiti konusunda da şeffaf olacağız. Devletin bize bildirmiş olduğu para üzerinden satışa çıkaracağız. Burada bir kuruş paranın birilerinin cebine gitmemesi ve bunun satışı sırasında kimsenin zengin olmaması için de elimizden geleni yapacağız. Diyorsunuz ki; ‘Çocuğunu okutamayan, kurban kesemeyen, çocuğuna harçlık veremeyen adamlar beklesin. Üç beş ay sonra yavaş yavaş borçları ödeyelim’ gibi bir düşünceyi savunuyorsunuz. Biz de diyoruz ki; vicdanımız kaldırmıyor. Belediyemizin bir an önce vatandaşlarımıza elini uzatması lazım. Vatandaş on yıl beklemiş. Daha fazla bekletmeyelim” şeklinde konuştu.

SORUMLUSUNUZ

Başkan Yıldırım, satışı yaparak belediyenin borçlarını ödeyeceklerini ifade etti. Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “AK Parti’de böyle bir şey var. Kendilerinin yaptığı her hatayı siliyorlar, CHP’nin 100 yıl önceki hatasını döndürüp döndürüp konuşuyorlar. Sorumlusunuz. Niye sorumlu değilsiniz ki? Sizin partinize mensup insanlar hata yapmışsa, bu hatadan sorumlusunuz. Yanlışın hesabının verilmesi gerekiyor. Vatandaşın hakkı yok olurken, ‘Biz onları attık, sildik’ diye bir şey yok. Bizim düşüncemiz; bu yerin satılması ve belediyeye kaynak yaratmak, bu şekilde de borçlarımızı ödemektir. Babalar gibi satacağız. Sizin, teşekkür etmeniz gerekiyor. Biz, şu anda sizin borçlarınızı ödüyoruz. Borçlanma konusunda da, 354 milyon bütçe olunca borçlanmaya fırsatları olmamış. Çekilen krediyi ödeyemeyecekleri için bankalara borçlanamamışlar. Yoksa bir milyar da verseler alacaklarmış. Alamamışlar. Personel alamamışlar. Bugün 420 personel var, 1420 personel yapacaklarmış. Bütçenin yüzde 60’ını geçtiği için müfettiş durdurmuş. Yüzde 40 olması gereken personel bütçesi, yüzde 60 olmuş. Adamlar borcu arttıramadıysa veya daha çok personel alamadıysa iyi niyetlerinden değil, yapamadıklarından”.

Bu neyin acelesi? Bu neyin acelesi?

 Aksu Meclis Haziran

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM