Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu Gönül sofrası Atatürk’te kuruldu

CHP Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Eczacı Menderes Dal, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Döşemealtı’nda bulunan Hilmi Beken Restoran’da düzenlenen basın toplantısına CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, CHP Antalya milletvekilleri Aliye Coşar, Sururi Çorabatır ve Cavit Arı, Döşemealtı İlçe Başkanı Veli Çot, CHP Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Menderes Dal ve eşi Şefika Dal ile basın mensupları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan CHP İlçe Başkanı Veli Çot, örgüt olarak Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Menderes Dal’a destek vererek bu seçimi de parti olarak kazanacaklarını kaydederek, “Örgüt olarak canla başla çalışıp ‘Altı Ok’u yerelde de genelde de dalgalandıracağız” dedi. CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı da Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Menderes Dal’a başarı dileklerini ileterek, “Menderes başkanımız bu seçimleri kazanacak ve dönemlerce bu Döşemealtı Belediyesi’ni yönetecektir. İlçemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

HALKÇI HİZMETLER SUNMALIYIZ

Dünya ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptıktan sonra 31 Mart yerel seçimlerinde Antalya’nın önemli bir rolü olacağını anlatan Menderes Dal, kent üzerindeki rant baskısı giderek arttığına işaret ederek, “Çevremize, doğamıza, kentimize, ilçemize hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Bu seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni bir kez daha Cumhuriyet Halk Partisi’ne kazandırmak için güçlü bir dayanışma örneğini sergilemeliyiz. Toplumun tüm kesimlerinden destek almalıyız. Bunun için de çok çalışmalıyız. Halkın beklentilerini ve ihtiyaçlarını doğru belirlememiz gerekiyor. Temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra dezavantajlı kesimlere; özellikle çocuklara, öğrencilere, gençlere, kadınlara, engelli bireylere ve yaşlılarımıza dokunacak çalışmaları hayata geçirmeliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinde toplumcu, halkçı hizmetleri sunmamız gerekir” dedi.

BAŞKAN GENÇ’E TEŞEKKÜR

“Bizim bir Döşemealtı perspektifimiz var” diyerek, aday olduğu ilçesiyle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapan Menderes Dal, şunları kaydetti: “Bu perspektifimizde öncelikle canlıya saygı var. Yaşam hakkına saygı var. İnsana ve emeğe saygı var. Dolayasıyla Döşemealtı perspektifimizle ilgili detaylara geçmeden önce özel bir teşekkür etmem gerekiyor. Bana her zaman içten sevgisini, samimi yakınlığını gösteren, aday adaylığı çalışmalarımda bunu daha fazla hissettiren Döşemealtı halkına ve partililerime candan teşekkür ediyorum. Döşemealtı Belediye Başkanlığı’nı iki dönemdir Cumhuriyet Halk Partisi bayrağı altında yapan Turgay Genç başkanıma ve tüm belediye çalışanlarına verdikleri emeklerden ötürü çok teşekkür ediyorum.”

TOPLUMCU BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Döşemealtı’nın tarihi ve kültürel zenginliğine de işaret eden Menderes Dal, “Döşemealtı; Karain Mağarası ile insanlık tarihine ışık tutuyor. İlçemiz; Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde de önemli bir merkez olmuştur. Yörüklerin göç yolu üzerinde bulunan ilçemiz Termessos, Anydros-Eudokias antik kentleri ve Döşemealtı’nın adını aldığı Via Sebaste Roma-Kral Yolu, Evdirhan gibi tarihi zenginlikleri bulunuyor. Tabii bu tarihi zenginliklerin yanında Kırkgöz Su Kaynakları, Düzlerçamı, Ekşili Göleti, Güver Uçurumu gibi de çok önemli doğal güzellikleri var ilçemizin. Yerel yöneticilerin yerüstünde imar ve inşaat gibi, yeraltında ise kanalizasyon ve su gibi temel hizmetlerle ilgilenmenin yanı sıra yeraltındaki tarihi zenginliklere ilişkin yapılan araştırmalara da kulak vermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir kenti var eden, onu ayakta tutan yeraltında yatan o tarihi zenginlikleridir. Bu tarihi zenginliklerin de korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması gerekir. Dolayısıyla yerel yöneticilerin bilime de önem vermesi gerektiğini savunuyorum. Bu vesileyle nasıl bir bakış açısıyla hareket edeceğimize ilişkin de birkaç şey söylemek istiyorum. Bir kere tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte bilime önem vereceğiz. Çalışma ekibimizi de bu perspektifle oluşturacağımızı şimdiden belirtmek istiyorum. Toplumcu bir belediyecilik anlayışını hayata geçireceğimizi de her fırsatta ifade ediyorum” dedi.

İLK İŞ MALİ DİSİPLİNİ SAĞLAMAK OLACAK

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri Döşemealtı halkının ve partililerin desteğiyle yeniden kazanacaklarına yürekten inandığını vurgulayan Menderes Dal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Döşemealtı’nın ihtiyaçlarını iyi biliyoruz. Döşemealtı’nın dermanı bizde. Hep birlikte kazanacağız ve hep birlikte yöneteceğiz. Kazandıktan sonra yapacağımız ilk iş, mali disiplini sağlamak olacak. Çünkü yukarıda da saydığım gibi ülkemiz ciddi bir ekonomik krizden geçiyor. Dolayısıyla gereksiz tüketime karşı olduğumuz gibi kamu kaynaklarının da halkın yararına doğru ve yerinde kullanılması gerektiğini savunuyoruz. Biz de kampanyamızı partililerimizin, arkadaşlarımızın, dostlarımızın ve halkımızın çok samimi ve çok kıymetli destekleriyle ama kendimize ait mütevazı bir bütçeyle yürütüyoruz. Bu dayanışma örneğini hiçbir zaman unutamam. Adaylığımız CHP Genel Merkezi tarafından açıklandıktan sonra Ankara’dan Antalya’ya geldiğimizde bizi karşılamak için halkımız, yakınlarımız ve partililerimiz mütevazı bir karşılama hazırlamışlar. Bu karşılamada bizden habersiz bir şekilde pişi yapıp getiren ablalarımın hakkını, verdikleri emeği, ben nasıl unuturum? Bir başka ablamız zeytin, ötekisi peynir getirmiş. Çay demlemişler, gelenlere ikram etmişler. Bu bir kültürdür, bu yaşayan bir dayanışma örneğidir. Hiçbir beklentisi olmayan içinden geldiği gibi benim için tarifi imkansız bu katkıları sağlayan bütün yoldaşlarımızı, partililerimizi, halkımızı ben hiçbir zaman unutmayacağım. Geldiğim yeri de biliyorum, orayı da unutmayacağım. Gideceğimiz yeri de hedefimizi de biliyoruz. Bunu da unutmamalıyız tabii…”

İNSANA DOKUNAN ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK

2022 yılı verilerine göre 80 bine dayanan Döşemealtı nüfusunun son yıllarda giderek arttığını hatırlatan Menderes Dal, belediye başkanı seçildiğimde halkın kaldırım, yol, çevre sağlığı gibi temel belediyecilik hizmetlerine ilişkin beklentilerini hızla karşılayacak dinamik bir ekip oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Döşemealtı’nın 32 mahallesine eşit ve nitelikli hizmet vereceklerinin altını çizen Menderes Dal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsana dokunan çalışmalarımız olacak. Eğitim, sağlık ve istihdam alanında önemli hizmetler yapacağız. Üretime özel bir önem vereceğiz. Kadın kooperatifleri oluşturarak planlı üretimi destekleyeceğiz. İlçemizde tarım ve hayvancılığa özel önem vereceğiz. Tarımı ve hayvancılığı destekleyeceğiz. Halkımızı kalkındırmak için üretimi bu alanlarda da arttıracak adımlar atacağız. Belediyelerin asli görevleri kanunda belirtilmiş. Dolayısıyla yol, kaldırım, temizlik gibi temel alanlarda belediyeye şikayet gelmemeli. Belediyecilik hizmetlerinin halkın ihtiyaçlarına yönelik ve planlı olarak yürütülebilmesi için öncelikli olarak 5 yıllık stratejik planın yapılması gerekir. Bu stratejik planın uygulanması için de ilk olarak mali disiplini sağlamalıyız. Bu stratejik plan kapsamında bölgenin demografik yapısı dikkate alınarak ihtiyaca göre sosyal ve ekonomik projeler hayata geçireceğiz. Rant planları değil, halkın ihtiyaçlarını karşılayacak planlar yapacağız. Döşemealtı’nın imar planlarını insanlara, doğaya, tarıma, hayvancılığa uygun bir anlayışla hayata geçireceğiz. Üretime yönelik zeytin ve nar üretiminde daha entegre şekilde üreticinin yararına kooperatif kuracağız ve bu alanlarda Döşemealtı markası yaratacağız. Sokak hayvanları için ilçe belediyelerine verilen görev kapsamında can dostlarımız için barınak yapmayı hedefliyoruz. Sözlerimi bitirirken Cumhuriyet Halk Partili bütün adaylarımız başta olmak üzere, Döşemealtı Belediye Başkan adayı olacak bütün rakiplerime başarılar diliyorum. Hepinize de bir kez daha sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

PROJELERİNİ SIRALADI

CHP Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Menderes Dal, temel belediyecilik hizmetlerinin yanında ana yatırım projelerinden, sosyal projelere, tarım ve hayvancılıktan eğitim ve kültür sanat projelerine hayata geçirmeyi planladıkları çalışmaları 7 ana başlıkta topladıklarını ifade ederek, projelerini şöyle sıraladı:

1-ANA YATIRIM PROJELERİ

Döşemealtı Kent Parkı

Kırkgözler Yaşam Parkı

Ekşili Göleti Doğa Kampı

Karavan Kamp

Kent merkezinde otopark

2- SOSYAL PROJELER

Köyevi (Toplum Merkezleri)

Kreşler

Mola Evi (Engelli bireyler için)

Gençlik Merkezleri

Evde sağlık hizmeti

Bebek Çantası

Okula Destek Kartı

Yaşlı Kreşi

3-TARIM VE HAYVANCILIK PROJELERİ

Tarım istihdamını korumak ve tarımsal faaliyetleri geliştirmek

Hayvancılığı yerinde destekleyerek kalkındırmak

Kooperatifçilikle ürünlerin gerçek değerden satılmasını sağlamak

Üreticilere satış yerlerinin sağlanması

Semt Pazarları oluşturmak

Sokak hayvanları için barınak

4-EĞİTİM PROJELERİ

İlçe merkezinde kütüphane

Ücretsiz kursların verilmesi için etüt merkezleri

Kırtasiye desteği

Beslenme ihtiyaçlarının karşılanması

Okulların bakım onarımlarının yapılması

5-İSTİHDAM PROJELERİ

İnsan kaynakları ve kariyer ofisi

Kalifiye ve ara eleman yetiştiriciliği kursları

6-ÇEVRE, TARİH VE TURİZM PROJELERİ

Sosyal Alanlar

Turizm Hareketleri

7-KÜLTÜR-SANAT VE SPOR PROJELERİ

Kültür-Sanat Kursları

Döşemealtı Halısının Hak Ettiği Değere Kavuşturulması

Spor Kursları

MENDERES DAL BASIN TOPLANTISI 1 (2)

Editör: Yağmur Naz YILDIRIM