Birçok projenin aynı anda yürütüldüğü okulda, öğrencilerin birçok konuda bilinçlenmesi ve farkındalık kazanması amaçlanırken; öğretmenler ve öğrenciler bir arada çalışarak proje süreçlerine aktif katılım sağlıyor.

TÜBİTAK PROJELERİ

Matematik Öğretmeni Ganime Turan’ın danışmanlığını yaptığı “Ekmeğin Hazinemdir” isimli TÜBİTAK Projesi’yle, Türk toplumunda kutsal kabul edilen ekmek israfına dikkat çekiliyor. Ekmek israfının engellenmesi durumunda, ülkemizin kasasında kalacak para ile neler yapılabileceği ile ilgili beyin fırtınası yapılarak çeşitli fikirler elde ediliyor. Öğrencilerin ve vatandaşların, konusunda farkındalık kazanması için çeşitli sunumlar yapılıyor. Bir diğer TÜBİTAK Projesi olan “Kültür Elçisiyim” ise, kültürel mirasın  sadece saraylar, hanlar ve surlardan ibaret olmadığı; destanların, türkülerin, spor ve sanat dallarının da birer kültürel miras olduğuna yönelik farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

13B0F44A-1619-4C04-AF65-B2B3EB433E78

İNGİLİZCE BECERİLERİ GELİŞTİRİLİYOR

E-twinning Masal Yolu Projesi ise, 9 okul, 11 ortak ve 60 öğrenci ile yürütülen bir Avrupa projesi. Proje, Anadolu masallarının ve dünya masallarının ortak noktalarında öğrencileri buluşturmak olarak tanımlanıyor. Kasım ayında başlayan projenin, mart ayı sonunda bitmesi hedeflenirken, projede öğretmen ve öğrenciler düzenli olarak toplantı yaparak iş birliği içerisinde hareket ediyor. Öğrenciler bu proje sayesinde farklı web 2.0 araçlarını kullanarak dijital becerilerini geliştirme şansı buluyor. Sing with me see my city projesi ise, çeşitli Avrupa ülkelerinden toplam 15 katılımcı ile yürütülüyor. Bu projede, tüm katılımcı ülke öğrencilerinin öncelikle e-mail yoluyla birbirleriyle tanışmaları, İngilizce dilinde kendilerini tanıtıp, İngilizce iletişim kurma konusunda motivasyonlarını arttırmaları hedefleniyor.

WhatsApp Image 2022-02-14 at 22.12.28

Sağlık mezunlarına Almanya’da istihdam fırsatı Sağlık mezunlarına Almanya’da istihdam fırsatı

ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURULUYOR

Sosyal projelerden biri olan Okullarda Orman Projesi ise, okulun Beden Eğitimi Öğretmeni Hande Akgül ve Teknoloji Tasarım Öğretmeni Özge Acar rehberliğinde yürütülüyor. Programda ormanların yaşam için sahip olduğu değerin ve önemin öğrenciler tarafından öğrenilmesi, aktarılması ve günlük hayatta bireylerin davranış ve aktivitelerine yansıtılması amaçlanıyor. Geri Dönüşüm Projesiyle, atıl durumda olan birçok eşya değerlendiriliyor. Okulun Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Özge Acar’ın koordinatörlüğünde yürütülen projeyle, öğrencilerde çevre bilinci oluşturulması sağlanıyor.

FE4746DC-5799-496E-BAAC-7A3CB5F23360

Editör: Yağmur Naz Yıldırım