Önümüzdeki iki yıl, ülkemiz için seçim yılları. Önce 2023 Genel Seçimleri, ardından ise 2024 Yerel Seçimleri ile ülkemizi yönetecek siyasi kadrolar belirlenecek. Siyasi parti genel merkezleri de artık seçim havasına girmeye başladı. Özellikle 2023 Genel Seçimleri’ne yönelik çalışmalar hızlandı.

Ancak Antalya’ya baktığımızda genel seçim havasından ziyade, yerel seçim havasına girildiğini görüyoruz. Özellikle Millet İttifakı kanadında, seçime henüz iki yıla yakın bir süre olmasına rağmen mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’yı bir dönem daha yönetmeye talip olduğunu dile getiriyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın da büyükşehir belediye başkan adaylığı için çalışmalarını hızlandırdığı ifade ediliyor.

Cumhur İttifakı kanadında ise Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, henüz “Ben adayım” açıklaması yapmasa da ciddi bir çalışma yaptığı herkesçe biliniyor. Antalya’yı ilçe ilçe, sokak sokak gezen Başkan Tütüncü, bu sırada Kepez’deki projelerini de tamamlamaya devam ediyor. Gittiği her yerde vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılaşan Tütüncü’nün, her kesimden oy alabilecek potansiyelde bir isim olduğu da göz önüne alındığında; büyükşehir adaylığı bazı çevreler tarafından “garanti” olarak görülüyor.

Bu noktada, Ankara ve Antalya kulislerinde çok ciddi bir iddia ortaya atıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, 2023 Genel Seçimleri’nde sandıktan çıkacak sonucu beklediği ve çıkan sonuca göre adım atacağı dile getiriliyor. Sandıktan Cumhur İttifakı’nın çıkması halinde Başkan Tütüncü’nün Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağı; Millet İttifakı’nın çıkması halinde ise İYİ Parti’ye geçeceği ve Millet İttifakı’nın adayı olacağı ifade ediliyor.

Siyasette, akşamdan sabaha birçok şey değişebilir. Beklenen ihtimalin yerine, hiç beklenmeyen bir ihtimal gerçek olabilir.

Bu açıdan bakıldığında, Hakan Tütüncü’nün İYİ Parti ile görüşme halinde olması ihtimali hiç de imkansız görünmüyor.