İYİ Parti Antalya 2. Olağan Kongresi dün yapıldı. Vahdet Afşin Karacan, Ahmet Aydın ve Semih Tayfur’un başkanlık için yarıştığı kongrede 330 oy alan Karacan, başkanlığa seçildi.

Aday konuşmalarının ardından oy verme işleminin başlaması beklenirken, Ahmet Aydın ve Semih Tayfur’un listelerinin divan tarafından kabul edilmediği gerekçesiyle partililer salondan çıkarıldı ve seçimin listelerin tamamlanmasının ardından başlayacağı ifade edildi.

Bu sırada Semih Tayfur ve Ahmet Aydın’ı destekleyen partililer tarafından, İYİ Parti İl Sekreteri Hüseyin Özdamar'ın, başkan adayı Vahdet Afşin Karacan'a Antalya şablonunu gönderdiği; ancak başkan adayları Semih Tayfur ve Ahmet Aydın'a Burdur iline ait şablonu gönderdiği ve listelerin bu nedenle kabul edilmediği yönünde iddialar ortaya atıldı. Listelerin tamamlanması ve oy verme işleminin başlaması beklenirken, kapı önünde kalabalık oluşturan delegeler oy verme işleminin başlamaması nedeniyle zaman zaman gergin anlar yaşadı. Parti görevlileri ve özel güvenliklerle tartışma yaşayan delegeler, listelerin tamamlanmasıyla saat 15.00 itibariyle gruplar halinde salona alınarak oy kullanmaya başladı.

Saat 17.00’da oy verme işleminin bitmesinin ardından sayıma geçildi ve kısa bir süre sonra mavi listeyle seçime giren Vahdet Afşin Karacan’ın kazandığı açıklandı.

Başkan Karacan’ın zaferi, kendisini destekleyen partililerin büyük bir coşku yaşamasına sebep olurken; Başkan Karacan yaptığı ilk açıklamada, “Birlikte bayrak yarışında olduğum arkadaşlarımı yanıma davet etmek ve hep birlikte ellerimizi havaya kaldırmak istiyorum” diyerek, kongre öncesi sık sık söylediği “Birleştirmeye geliyoruz” sözünde samimi olduğunun ilk sinyalini verdi. Yaşanan olumsuzluklara rağmen Vahdet Afşin Karacan, Ahmet Aydın ve Semih Tayfur tarafından verilen birlik pozuyla kongre tamamlandı.

Önemli olan bundan sonrası.

Hepimizin bildiği üzere son dönemde İYİ Parti, Antalya’da özellikle ilçe seçimlerinde yaşanan kavgalar ve partiden kopmalarla gündeme geliyor. Parti içerisinde bir “küskünler ordusu” var. Yavaş yavaş seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde, parti içerisindeki küskünlükleri bitirmek ve yeniden birlik olmak için kısa bir zaman var.

Vahdet Afşin Karacan’ın her platformda yaptığı, “birleştirme ve bütünleştirme” vurgusu bu anlamda çok önemli.

Bu yolda ne kadar başarılı olacağını ise hep birlikte göreceğiz.