Türkiye’de en çok rağbet gören spor dalı futbol. Milyonlarca insan her hafta futbol maçlarını ilgiyle takip ediyor. Üzerine birçok yorum yapılıyor. İzleyiciler, işin biraz şov kısmını seyrediyor.

Ancak, bugün biraz işin arka planından bahsetmek isterim.

Herkesin odaklandığı futbolcuların yanı sıra, saha kenarında da maç öncesinde ve maç sırasında büyük bir özveriyle çalışan birçok görevli var.

Bunlardan bir tanesi saha komiserleri.

Amatör futbol müsabakalarını izleyenlerin daha aşina olduğu saha komiserleri, arka plandaki kahramanlardır.

Kimisi haftada bir günlük tatilinde Zeytinköy 3 Nolu sahada koşturur.

Kimisi hafta sonu ailesine ayıracağı zamanı Kuzeyyaka Stadı’nda geçirir.

Kimisi biner arabaya, hangi ilçede eksik varsa gider görevini yapar; hiç yorulmadan, şikayet etmeden.

Maçtan 1 saat önce sahada olur, takımların liste ve lisanlarını toplayarak hakeme verir. Maç sırasında, saha kenarında sakin bir ortam oluşmasını sağlar. Gerektiğinde hakemlere, gerektiğinde takımlara yardımcı olur. Herhangi bir olumsuz durumda ise ortalığı sakinleştirme görevi yine saha komiserlerinindir. Kısacası, maçın rahat bir şekilde oynanması için mücadele eder; takım elbiseyle oradan oraya koşturan bu insanlar.

Maddi bir kazançtan öte, futbol aşkıyla görev yapan saha komiserleri; saha içerisinde olduğu kadar saha dışında da futbolun paydaşlarıyla ortak bir şekilde hareket ederek, görev yaptıkları şehirlerde futbolun gelişmesine katkı koyar.

Kısacası; özveri ve fedakarlığın başka bir şekilde ifadesidir saha komiserliği.

Futbolun olmazsa olmazlarından olan bu camia; aynı zamanda içerisinde sevgi, saygı ve dostluğun da en güzel şekilde yaşandığı bir ortamı barındırır. İçinde bulunduğumuz süreç, hepimizin malumu. İnsanların maddi ve manevi olarak sıkıntılılar yaşadığı bir dönemdeyiz. Birçok insanın bırakın sosyalleşmeyi, çevresinde mutluluğunu ve derdini paylaşabileceği birileri bile yokken, saha komiserleri bu noktada bir aile olmayı başarmıştır. Haftanın belirli günlerinde bir araya gelerek, dertlerini ve sevinçlerini paylaşırlar.

TFSKD Antalya Şubesi, bunun en güzel örneklerinden bir tanesi.

Şube Başkanı Harun Reşat Çakmak önderliğinde çalışmalarını sürdüren ve benim de üyesi olmaktan mutlululuk ve gurur duyduğum bu ailenin, tüm topluma örnek olması dileğiyle.

Hepinizin, gönül bağlarıyla kurduğunuz güzel bir aileye sahip olmanızı dilerim.